ЄС закликав Грузію приєднатися до санкцій проти російської авіації, США попередили грузинські компанії про ризик

Європейський Союз на тлі відновлення авіасполучення між росією та Грузією закликав грузинську владу приєднатися до санкцій проти російського авіаційного сектора. Натомість Сполучені Штати заявили, що грузинські компанії ризикують зіткнутися із санкціями, якщо обслуговуватимуть російські літаки.

Про це пишуть «Ехо Кавказу» та грузинська служба «Голосу Америки».

Представник зовнішньополітичної служби ЄС Пітер Стано 11 травня нагадав, що ЄС разом із низкою інших країн запровадив санкції проти російської авіації.

«Ми забороняємо польоти до росії, з росії, над територією росії. ЄС закликає Грузію, яка претендує на набуття статусу кандидата на вступ до ЄС, приєднатися до цих санкцій та зберігати пильність щодо будь-яких можливих спроб обійти санкції, особливо в авіаційному секторі», — заявив Стано.

Він також зазначив, що санкції ЄС та США не дозволяють надавати послуги з ліцензійного обслуговування американських та європейських літаків, які використовує росія.

У Державному департаменті США теж наголосили, що грузинські компанії можуть зіткнутися з ризиком санкцій, якщо надаватимуть послуги з обслуговування літаків.

«Ми стурбовані тим, що компанії в аеропортах Грузії можуть зіткнутися з ризиком санкцій через експлуатацію літаків, які підлягають експортно-імпортному контролю», — йдеться в заяві Держдепу.

США заявили, що коли «все західне суспільство дистанціювалося від цього жорстокого режиму, зараз не час активізувати взаємодію з росією».

«Замість відновлення прямого авіасполучення або зміни візового режиму грузинський народ, імовірно, хотів би, щоб [президент рф володимир] путін вивів російську армію з тих 20% окупованої росією території Грузії», — наголосили у Міністерстві закордонних справ США.

Що передувало?

Президент росії володимир путін 10 травня своїми указами скасував візовий режим для громадян Грузії, а також заборону для російських авіакомпаній на польоти до цієї країни. Президентка Грузії Саломе Зурабішвілі заявила, що це — «чергова російська провокація».

росія тричі переривала авіасполучення з Грузією, востаннє — 2019 року на тлі протестів у Тбілісі після інциденту за участю депутата держдуми рф Сергія Гаврилова. За указом президента рф російським авіакомпаніям було заборонено здійснювати повітряні перевезення до Грузії. Уряд росії також ухвалив рішення про зупинення польотів грузинських авіакомпаній до рф.

Візовий режим для громадян Грузії росія запровадила у 2000-му. Після російсько-грузинської війни 2008 року Грузія розірвала відносини з рф. Але у 2012 році для всіх росіян скасували візовий режим.

Після публікації указів путіна Зурабішвілі провела брифінг, де заявила, що рішення кремля спричинить політичну напругу в Грузії, а її країні не потрібні «подарунки від москви».

Колишній президент Грузії Міхеіл Саакашвілі заявив, що путін своїм рішенням щодо відновлення авіасполучення та скасування візового режиму готує ґрунт для введення російської армії у Тбілісі. За його словами, путін досі не може пробачити грузинському народу події 2008 року, коли «йому не вдалося це зробити».

У Міністерстві закордонних справ України назвали «угодою з дияволом» рішення росії скасувати візи для грузинів та відновити авіасполучення з Грузією. У міністерстві вважають це політичною компенсацією за відмову чинної грузинської влади накласти санкції на рф, а також уповільнення європейської інтеграції.