Єврокомісія запустила процедуру проти Польщі за порушення європейського права. У Варшаві з цим рішенням не згодні

Європейська комісія 22 грудня вирішила розпочати юридичну процедуру проти Польщі через порушення її Конституційним судом європейського права. Кажуть, що спроби діалогу з Варшавою провалилися. Втім, влада Польщі не згодна з рішенням і назвала його «нападом на польську конституцію та суверенітет».

Заяву про процедуру опублікувала пресслужба Єврокомісії, відповідь Польщі озвучив прем’єр-міністр Матеуш Моравецький на брифінгу.

Конституційний суд Польщі у своїх рішеннях від 14 липня та 7 жовтня 2021 року вважав положення договорів ЄС несумісними з Конституцією країни: це, на думку Єврокомісії, ставить під сумнів верховенство права ЄС.

Йдеться про липневе рішення КС Польщі, яким орган визнав, що положення Суду ЄС щодо судової реформи суперечить польській конституції, тому Варшава не зобов’язана його виконувати. Також жовтневим рішенням КС Польщі визнав, що його законодавство має вищу силу, ніж право ЄС.

Комісія заявила, що ці рішення Конституційного суду порушують загальні принципи автономії, верховенства, ефективності та рівнозначного застосування права ЄС та висловила «серйозні сумніви» щодо незалежності та неупередженості КС Польщі.

Як повідомили у ЄК, відповідне повідомлення вже надіслали до Варшави. Польща має два місяці, щоб направити офіційну відповідь Єврокомісії, яка на її підставі ухвалить рішення про подальші дії.

Єврокомісар з питань юстиції Дідьє Рейндерс написав у Twitter, що комісія намагалася налагодити діалог з Польщею, але ситуація не поліпшилася — це, за його словами, і змусило ЄК почати юридичну процедуру проти Варшави.

Відповідь Польщі

Прем’єр-міністр Польщі Матеуш Моравецький заявив, що не згоден з рішенням Європейської комісії. За його словами, КС Польщі «не лише відповідає всім вимогам незалежності, а й дбає про те, щоб Конституція насправді була вищим законом Польщі».

Як вважає глава польського уряду, ЄК неправильно розуміє поділ між компетенціями країн-членів і європейських інститутів.

Заступник міністра юстиції Польщі Себастьян Калета назвав рішення Єврокомісії «нападом на польську конституцію та суверенітет» і «спробою підпорядкувати праву ЄС Конституційний суд у Польщі».

Конфлікт між Варшавою і Брюсселем

Суд Євросоюзу уже розглядає іншу справу проти Польщі — вона стосується судової реформи, яка, серед іншого, передбачає можливість звільнення судді в разі незгоди з діями влади. ЄС і Парламентська асамблея Ради Європи критикували реформу й закликали Польщу її скасувати.

Тоді КС Польщі заявив, що рішення Суду ЄС суперечить польській конституції, тому Варшава не зобов’язана його виконувати. Остаточного рішення щодо судової реформи Польщі Суд ЄС поки не ухвалив. Польські правники вважали, що це може стати кроком до виходу країни з Євросоюзу

Також у липні 2021 року Єврокомісія заявила про порушення принципу верховенства права в Польщі через проголошення там «зон, вільних від ЛГБТ+». І хоча частину цих зон уже скасували, вони позбулися європейського фінансування.

Крім того, у Польщі 7 жовтня заявили, що її законодавство має вищу силу, ніж право ЄС. Конституційний суд постановив, що деякі статті установчих договорів ЄС не відповідають польській конституції — йшлося про верховенство європейського права і принцип «добросовісного співробітництва» між ЄС і державами-членами.

Автор : Маркіян Климковецький