Європейська комісія — виконавча структура ЄС — вирішила звернутися до Суду Євросоюзу, аби той призупинив роботу дисциплінарної палати Верховного суду Польщі, яка розглядала скарги суддів через судову реформу в країні.

Про це повідомляє Reuters.

Речник польського уряду у відповідь на рішення Єврокомісії заявив, що ЄС не має підстав ставити під сумнів судову реформу в країні.

«Палата функціонує відповідно до закону Польщі… Договори ЄС узагалі не регулюють судові системи окремих держав-членів», — цитує речника Reuters.

Нагадаємо, 9-10 січня в Польщі перебувала делегація Венеціанської комісії Ради Європи, яка має надати оцінку новим змінам до законів про судочинство.

Раніше Верховний суд Польщі постановив, що для впровадження запропонованої урядом судової реформи країні, можливо, доведеться вийти з Європейського Союзу. Проти реформи в десятках польських міст відбулися протести.

Дисциплінарна палата Верховного суду Польщі була створена в 2019 році в межах судової реформи країни для розгляду скарг від суддів. 20 грудня того ж року нижня палата польського парламенту прийняла поправки до судової реформи, які передбачають можливість усунення суддів із посади, якщо ті вдадуться до «політичних дій». Зокрема, якщо суддя висловить сумнів у законності призначення суддів, номінованих Національною радою юстиції, його можуть оштрафувати або навіть звільнити.

Система польської юстиції перебудовується з 2015 року. У межах судової реформи ухвалили закони про реорганізацію Верховного суду і про Національну раду юстиції.

Міністру юстиції передали повноваження призначати й ініціювати відставку суддів Верховного суду, яких закон дозволив відправляти на пенсію достроково. Положення про пенсійний вік суддів скасували у 2018 році.

Польська судова реформа потрапила під жорстку критику в Євросоюзі. У листопаді 2019 року Європейський суд у Люксембурзі постановив, що польський закон 2017 року про відставку суддів і прокурорів порушує правила ЄС, оскільки може дозволити міністру юстиції Польщі довільно відстороняти суддів від роботи.

Поділитись:
spilnokosht desktopspilnokosht mobile