Представники Венеціанської комісії відвідають з візитом Польщу 9-10 січня, щоб надати оцінку новим змінам до законів про судочинство на прохання маршалка Сенату Томаша Гродзького.

Про це йдеться на сайті комісії.

Зазначається, що 2 січня 2020 року Венеціанська комісія отримала від маршалка Сенату Польщі запит на оцінку змін у законах про судочинство.

 «Зміни розглядатимуться Сенатом на найближчій сесії у січні, а тому офіс Венеційської комісії схвалив підготовку представниками комісії негайної оцінки», — йдеться в повідомленні.

Також зазначається, що делегація Венеціанської комісії прибуде до Варшави 9-10 січня, щоб зустрітися з представниками влади.

Нагадаємо, 1 грудня у столиці Польщі Варшаві протестувальники зібралися біля будівлі Мін'юсту, розгорнувши транспаранти з написами: «Пошана і слава суддям, які не дають себе зламати» і «Незалежні суди — це право всіх громадян». Подібні акції пройшли також в Кракові, Познані, Щецині й Вроцлаві.

Нижня палата парламенту країни 20 грудня проголосувала за поправки до судової реформи, які дають уряду повноваження звільняти суддів або вводити санкції щодо них.

Законопроєкт ще має пройти голосування в Сенаті, де опозиція має незначну більшість. Але верхня палата зможе тільки відкласти законопроєкт, а не заблокувати його остаточно. Після цього закон повинен буде підписати президент Польщі Анджей Дуда.

Раніше Верховний суд Польщі постановив, що для впровадження запропонованої урядом судової реформи країні, можливо, доведеться вийти з Європейського Союзу. Проти реформи в десятках польських міст відбулися протести.

Система польської юстиції перебудовується з 2015 року. У межах судової реформи ухвалили закони про реорганізацію Верховного суду і про Національну раду юстиції.

Міністру юстиції передали повноваження призначати й ініціювати відставку суддів Верховного суду, яких закон дозволив відправляти на пенсію достроково. Положення про пенсійний вік суддів скасували у 2018 році.

Польська судова реформа потрапила під жорстку критику в Євросоюзі. У листопаді 2019 року Європейський суд у Люксембурзі постановив, що польський закон 2017 року про відставку суддів і прокурорів порушує правила ЄС, оскільки може дозволити міністру юстиції Польщі довільно відстороняти суддів від роботи.

Поділитись: