Війна / Крим

Європарламент може залучити спостерігачів ОБСЄ для моніторингу в Азовському морі — експерт

Громадське
Війна/Крим/Європарламент може залучити спостерігачів ОБСЄ для моніторингу в Азовському морі — експерт
Зберегти
Вигляд
Резолюція Європарламенту щодо ситуації в Азовському морі може посприяти розширенню компетенції Спеціальної моніторингової місії ОБСЄ, яка діє на Донбасі, також на акваторію Азовського моря. Про це в ефірі Громадського повідомив Вільфред Їльге, політолог, експерт Інституту Євро-Атлантичного співробітництва.

На питання журналіста, чи звертав уряд Німеччини увагу на загострення ситуації в Азовському морі, він повідповів:

«Я думаю, що Німеччина зараз набагато більше звертає увагу на цю велику проблему. Що також блокує до певної міри нові кроки у Мінських переговорах. Бо, звичайно, зараз будь-які компроміси з українського боку зовсім не підходять в політичний ландшафт, коли є такі напруження».

Втім, експерт висловив вивпененість, що для канцлерки Німеччини Ангели Меркель проблема блокади Азовського моря «є дуже важливою».

«Думаю, що зараз на базі резолюції Європарламенту, який сформулював певні завдання для Єврокомісії, буде розгляд (питання, ред.), який може виглядати як моніторинг ситуації. Зараз, наприклад, питання в чому: чи можна компетенцію СММ ОБСЄ, яка зараз на Донбасі, розширити на Азовське море, хоча б до певної частини Азовського моря — щоб було також відповідно до договору з Росією. Зараз є такі кроки і, я думаю, також йдеться про дипломатичний тиск», — наголосив експерт.

Він додав, що подібні загострення виникають через проблему своєчасного реагування на порушення міжнародного права. «Тут також проблема в чому, що взагалі Євросоюз, федеративний уряд та НАТО тривалий час бачили ситуацію і не звертали достатньої уваги. У таких ситуаціях треба відразу прямою мовою сказати, про що йдеться. По суті, ми втратили вже півроку», — зазначив Їльге.

Нагадаємо, 25 жовтня Європарламент схвалив проект резолюції, який передбачає посилення санкцій проти Росії у разі загострення ситуації в Азовському морі. Окрім того, проект пропонує призначити «спецпосланця по Криму і Донбасу», який буде займатись станом справ у регіоні.

Водночас в ефірі Громадського перший заступник міністра з питань тимчасово окупованих територій Георгій Тука сказав, що спецпредставник ЄС з питань Криму не матиме жодних повноважень. Він буде в ролі спостерігача та доповідатиме Європарламенту про стан справ у регіоні.

Зазначимо, наприкінці липня Росія збільшила свою активність у Азовському морі та почала затримувати іноземні судна при проході Керченської протоки.

ДИВІТЬСЯ ТАКОЖ: Загострення в Азовському морі

У серпні президент України Петро Порошенко доручив підготувати засідання Ради нацбезпеки та оборони для розгляду дій Росії в Азовському морі, зокрема затримки та перевірки суден Росією.

У жовтні Європейський парламент підготував проект резолюції щодо дій РФ в Азовському морі, а також запропонував ввести посаду спецпредставника ЄС з питань Криму, Донбасу та Азовського моря. Також представники Європарламенту закликали представника ЄС із закордонних справ та політики безпеки виступити з пропозицією — розширити повноваження моніторингової місії ОБСЄ також на Азовське море.

ДИВІТЬСЯ ТАКОЖ: Чи існує морська блокада Азову?

Пов`язані новини