Європарламент засудив насилля в Казахстані та закликав владу не називати протестувальників терористами

Депутати Європарламенту 20 січня схвалили резолюцію щодо січневих подій у Казахстані. Депутати вимагають від влади країни поважати права людини та звільнити свавільно затриманих громадян.

Про це йдеться на сайті Європарламенту.

Депутати засудили риторику президента Касима-Жомарта Токаєва, який називає протестувальників терористами. Європарламент вимагає, щоби влада Казахстану розділяла мирних протестувальників і справжніх терористів.

Також європарламентарі вимагають належного міжнародного розслідування злочинів проти народу Казахстану, а також створення робочої групи під егідою ОБСЄ. Ця група має оцінити, чи були заворушення у країні результатом іноземного втручання, чи внутрішньої боротьби за владу.

Також депутати закликали казахстанський уряд покращити рівень життя громадян та реагувати на невдоволення людей. Зокрема, країну просять терміново проводити реформи для боротьби з корупцією та нерівністю.

Що сталося в Казахстані?

Люди вийшли на протести після того, як уряд із 1 січня 2022 року підвищив ціну на зріджений нафтовий газ. Окрім того, люди вимагали відставки уряду. Низку вимог влада виконала, але протест продовжився.

Після цього президент звернувся до держав-членів Організації договору про колективну безпеку (ОДКБ) по допомогу у придушенні протестів і заявив про «терористичну загрозу». Вони 5 січня погодилися ввести свій контингент у країну. А вже 19 січня іноземні військові на тлі припинення заворушень покинули Казахстан.

Скільки військових та протестувальників загинули або постраждали унаслідок протистояння, наразі невідомо. Генпрокуратура Казахстану 15 січня заявила про щонайменше 225 загиблих, серед них — 19 поліцейських та військових.

За інформацією Генпрокуратури та МОЗ Казахстану, загалом під час протестів постраждали 4 578 людей, із них 3 393 — співробітники силових структур. Ще декілька тисяч людей затримали.

Представники влади Казахстану неодноразово намагалися прирівняти протестувальників до терористів. Наприклад, 10 січня президент Касим-Жомарт Токаєв заявив, що в протестах брали участь «закордонні бойовики», але їхні тіла з моргів та вулиць забрали «інші терористи відомого походження».