Європейська спілка радіомовлення і телебачення призупинила членство Білорусі через утиски журналістів

Європейська спілка радіомовлення і телебачення (EBU) 28 травня вирішила призупинити членство Білорусі в організації. Причина — утиски журналістів у цій країні.

Про це повідомила пресслужба EBU.

Там розповіли, що слідкують за порушенням прав журналістів у Білорусі та постійно закликають державну «Белтелерадікомпанію» (БТРК), яка представляє Білорусь у спілці, захищати цінності свободи слова.

У EBU зазначають, що публічно підтримали журналістів «Белтелерадіокомпанії», які протестували проти втручання уряду в їхню діяльність, а також спостерігали за роботою БТРК і повідомили про свої зауваження керівництву білоруської компанії. EBU повідомляє, що «Белтелерадіокомпанія» має два тижні на відповідь, перш ніж припинення членства набуде чинності.

Спілка зазначає, що її особливо занепокоїла трансляція інтерв'ю, «явно отриманих під примусом». Очевидно, що йдеться про відеозаписи із «зізнаннями» у злочинах затриманого співзасновника Telegram-каналу NEXTA Романа Протасевича та його дівчини Софії Сапеги.

За даними джерел «Новой Газеты», відео «зізнання» Сапеги ㅡ постановка. Те ж саме підозрюють і щодо відео із Протасевичем. Зокрема, на його обличчі видно садна.

Про рішення EBU стало відомо на тлі ситуації з опозиціонером та співзасновником опозиційних білоруських Telegram-каналів Романом Протасевичем. Його 23 травня затримали в Мінську. Протасевич перебував на літаку Ryanair, який прямував з Афін до Вільнюса.

Під час прольоту над територією Білорусі тамтешні диспетчери повідомили про ймовірне мінування борту. Літак у супроводі винищувача сів в аеропорту Мінська. Там під час повторного огляду пасажирів затримали Протасевича, а також його дівчину, громадянку Росії Софію Сапегу. Її заарештували на два місяці за звинуваченнями в кримінальних правопорушеннях.

Однак ще з серпня 2020 року в Білорусі відбуваються протистояння влади й протестувальників. Тоді у країні відбулися президентські вибори, переможцем яких себе проголосив Олександр Лукашенко.

Протестувальники не визнають цих результатів і вимагають визнати опозиціонерку Світлану Тіхановську легітимною президенткою Білорусі.

За даними правозахисників, з літа 2020-го білоруські правоохоронці порушили понад 3 тисячі справ проти протестувальників. Більш як 420 людей визнані політичними в'язнями. Лише станом на грудень 2020-го у Білорусі зафіксували більш як пів тисячі порушень прав журналістів.