Виробники продуктів у Європі адаптувалися в умовах контрсанкцій Російської Федерації і знайшли альтернативні російському ринки збуту.

Про це заявила верховна представниця Європейського Союзу з питань закордонних справ і політики безпеки Федеріка Могеріні у відповідь на запит депутатки Європарламенту Надін Морано, чи мали європейські санкції вплив на Росію, і оцінити збиток, понесений від російського продовольчого ембарго з 2014 року.

«Не зважаючи на труднощі, спричинені російським продовольчим ембарго, агропродовольчий експорт Євросоюзу показав видатну стійкість, і більшість секторів змогли знайти альтернативні ринки», — заявила очільниця європейської дипломатії.

Могеріні не змогла надати точних даних про втрати європейських виробників від російських контрсанкцій. Замість цього вона привела загальну цифру агропродовольчого експорту Євросоюзу — 137,4 млрд євро за підсумками 2018 року, зазначивши, що з досанкційного 2013 року експорт сільськогосподарської продукції та продуктів з ЄС до третіх країн зріс на 14,6%.

«Побічний вплив обмежувальних заходів щодо Росії на економіку ЄС залишається в цілому стриманим і керованим», — йдеться у відповіді.

Могеріні не змогла оцінити ефект санкцій на російську економіку, оскільки важко кількісно оцінити ізольований вплив обмежувальних заходів ЄС на російську економіку, адже «вони наклалися на більш широкі економічні потрясіння, включаючи існуючі структурні перешкоди для зростання, коливання цін на нафту і знецінення рубля».

«Це призвело до значного уповільнення російської економіки в 2014 році і обмеженому відновленню після», — заявила глави європейської дипломатії.

Як зазначає російське видання РБК із посиланням на інформацію Євростату, незважаючи на російське ембарго, що перекрило поставки з Європи м’яса і м’ясних продуктів, молока і молочних продуктів, овочів і фруктів, Росія залишилася одним з найбільших імпортерів продовольства з ЄС, яке не потрапляє під ембарго. У 2018 році на частку РФ припало 5% європейського експорту такої продукції (понад 6 млрд євро). Контрсанкції не зачіпають поставки консервів із м’яса та риби, молюсків, горіхів, оливок, свіжої та охолодженої баранини, яєць, консервованих томатів, фруктового пюре тощо.

Нагадаємо, в серпні 2014 року Росія у відповідь на рішення Євросоюзу ввела на рік ембарго, заборонивши імпорт продовольства з Європи, США та інших країн, що підтримують санкції проти Росії. Під харчові контрсанкції підпали всі овочі і фрукти, риба, молоко і молочна продукція, свинина, яловичина і м'ясо птиці.

Поділитись: