«Їжу готували на вогнищах»: правозахисники розповіли про життя у місцях несвободи під час окупації
Через несвоєчасну евакуацію в березні під час обстрілу будинку—інтернату на Луганщині загинули 56 людей, а Чернігівська обласна психоневрологічна лікарня під час окупації не отримувала гуманітарної допомоги — в установі майже не залишилось медикаментів.
Про це йдеться в дослідженні правозахисників «Місця несвободи України у часи війни», про яке розказує Zmina.
Обстріл будинку для літніх людей
Представниця Експертного центру з прав людини Олена Темченко заявила, що у соціальних установах Донецької та Луганської областей вчасної евакуації не відбулося. Вона зазначила, що 23 лютого 2022 року в Міністерстві соціальної політики України запевняли, що евакуаційні плани існують ще з 2018 року.
«За даними керівника Луганської ОВА, внаслідок ворожих обстрілів 11 березня загинули 56 людей із Кремінського обласного будинку-інтернату, яких не встигли евакуювати. Ще 15 людей росіяни викрали і вивезли на тимчасово окуповану територію», — наголосила пані Темченко.
Брак харчів та найнеобхіднішого
Правозахисники повідомляють, що через війну було порушено звичний ланцюг постачання найнеобхідніших товарів та продуктів до соціальних установ.
Наприклад, Чернігівська обласна психоневрологічна лікарня під час окупації зіткнулася з проблемою відсутності бомбосховища: 286 підопічних і персонал ховались у підвалі, який не був розрахований на одночасне перебування там такої кількості людей.
Менеджерка проєктів організації «Україна без тортур» Олена Прашко заявила, що цьому закладу станом на початок травня гуманітарну допомогу не надали. За її словами, під час окупації підопічні відчували гострий брак усіх харчових продуктів, а медикаментів майже не залишилося.
Наразі територія Чернігівщини перебуває під контролем української влади. Утім, після повномасштабного вторгнення росії частина закладів потрапила в окупацію або ж опинилася на території ведення бойових дій, і зв’язок із ними був втрачений.
Пошкодження установ виконання покарань
У дослідженні йдеться про те, що станом на середину березня майже 30 установ виконання покарань перебували в зоні активних бойових дій, і деякі з них були пошкоджені внаслідок обстрілів — зокрема, слідчий ізолятор у Чернігові.
«Фактично напризволяще була кинута Менська виправна колонія №91 у Чернігівській області, де відбувають покарання колишні правоохоронці. Те, що цей заклад пов'язаний із українськими силовими структурами, поставило ув’язнених в особливо вразливе становище», — зазначено в пресрелізі.
Проблеми з укриттям та евакуацією
Правозахисники зазначили, що з 2014 року Україна так і не розв’язала проблеми укриттів у соціальних установах для захисту від обстрілів. Крім того, досі відсутні плани евакуацій людей, немає фінансування та спеціалізованого транспорту для цього.
«Проте ані тоді, ані в перші місяці повномасштабної війни держава не продемонструвала розважливих та необхідних кроків, аби розробити адекватне нормативне регулювання та провести необхідну евакуацію місць несвободи там, де це було необхідно і можливо», — підсумувала директорка Центру «Соціальна дія» Ірина Федорович.
- Поділитися: