За час пандемії COVID-19 у світі з’явилися принаймні дев’ять доларових мільярдерів. Усі вони пов’язані з фармкомпаніями

З початку пандемії коронавірусу принаймні дев’ятеро людей стали доларовими мільярдерами — їхнє багатство пов’язане з великими прибутками фармацевтичних компаній Moderna, BioNTech і CanSino Biologics, які виготовляють вакцини проти COVID—19.

Про це повідомляє Народний альянс за вакцини — об’єднання неурядових організацій та людей, яке ставить за мету забезпечити рівний доступ до щеплювання проти COVID-19 у всьому світі. Дані для підрахунку взяли зі списку найбагатших людей Forbes станом на 6 квітня.

Найбагатшим із нових мільярдерів виявився генеральний директор Moderna Стефан Бансель — його статки оцінюються в 4,3 мільярда доларів. Дещо менше (4 мільярди доларів) — в Угура Шахіна, співзасновника BioNTech, яка розробила вакцину спільно із Pfizer.

У переліку Народного альянсу за вакцини згадуються двоє інвесторів-засновників і гендиректор Moderna, а також керівник компанії, яка створює паковання для її вакцини. Понад мільярд доларів мають і троє співзасновників CanSino Biologics, яка виготовляє китайську вакцину Sinopharm.

Сукупно дев’ять новоспечених мільярдерів мають статки в 19,3 мільярда доларів. У Народному альянсі за вакцини вказують на те, що цих грошей вистачило б на повну вакцинацію всіх людей у світі проти коронавірусу 1,3 раза.

«Ці мільярдери — людське обличчя прибутків, які багато фармкомпаній отримують через монополію на вакцини. Ці вакцини фінансувалися за державний кошт і повинні бути передовсім усезагальним суспільним благом», — вважає представниця Oxfam Анн Маріот.

У BioNTech заявили, що не намагаються наживатися на вакцинах і продовжують докладати зусиль, щоб щеплювання проти коронавірусу охопило найбільшу кількість людей. «Ми знаємо, що ніхто не буде в безпеці, поки в безпеці не будуть усі», — йдеться в заяві компанії, наданій CNN.

Головним джерелом прибутків фармкомпаній у Народному альянсі за вакцини вказують наявність патентів на виробництво вакцин. В останні тижні обговорюється ідея відмовитися від цих патентів, щоб зробити виробництво препаратів доступнішим і прискорити вакцинацію у світі.

Із таким закликом виступив і гендиректор Всесвітньої організації охорони здоров'я Тедрос Аданом Гебреєсус. Він наголосив, що звичайні правила ведення бізнесу, які захищають прибуток виробників вакцин, повинні бути скасовані, якщо це необхідно для забезпечення вакцинації всіх проти коронавірусу.

У США заявили, що готові докладати зусиль задля розповсюдження вакцини проти коронавірусу в усьому світі та для закінчення пандемії. Глава Єврокомісії також готова обговорити скасування патентів.

Проте до такої пропозиції скептично ставиться низка країн ЄС. Наприклад, Німеччина відкинула цю ідею та заявила, що потрібно зосередитися на виробництві вакцин. А президент Франції Емманюель Макрон заявив, що питання спільного використання патентів «не на часі».