За останні пів року на Донбасі на 51% зросла кількість жертв обстрілів серед цивільних — звіт ООН
Управління верховного комісара ООН з прав людини зафіксувало погіршення ситуації з правами людини на Донбасі за період з 1 лютого по 31 липня 2021 року, якщо порівняти з попереднім піврічним періодом.
Про це йдеться в доповіді УВКПЛ, презентованій 23 вересня.
Зокрема за звітний період спостерігачі моніторингової місії ООН з прав людини в Україні зафіксували 62 жертви обстрілів серед цивільного населення — 15 загиблих і 47 поранених. На на 51% більше, ніж за попередній піврічний період.
При цьому з 31 липня по 20 вересня внаслідок бойових дій на сході України, за даними ООН, загинули ще двоє людей і 14 зазнали поранень. Показники за серпень і вересень 2021 року — найвищі з червня 2020-го, після якого на Донбасі оголосили перемир’я.
Ситуація на Донбасі
З 27 липня 2020 року на Донбасі запрацювало нове перемир'я. Протягом перших місяців там справді суттєво зменшилася кількість обстрілів, проте зараз спостерігається нове загострення. Упродовж режиму тиші внаслідок обстрілів бойовиків загинули щонайменше 60 військових. Ще понад 150 українських бійців зазнали поранень.
Окремо УВКПЛ ООН звертає увагу на обмеження, введені у зв’язку з епідемією COVID-19, зокрема з боку бойовиків. Через них рух через пропускні пункти на Донбасі за звітний період скоротився на 95%, що змусило частину людей на Донбасі їхати в Росію.
Представники ООН висловили стурбованість погіршенням ситуації з правами людини на окупованих Росією територіях Донбасу. Йдеться зокрема про «указ» «ДНР», який дозволяє експропріювати нерухоме майно, випадки свавільних затримань і тортур на територіях так званих «республік», зокрема щодо вразливих груп населення.
Звернули увагу в УВКПЛ ООН і на ситуацію в анексованому Росією Криму. Там відзначили, що Росія продовжує порушувати норми міжнародного гуманітарного права, зокрема і щодо корінного населення півострова — кримських татар. Засуджують у місії останні затримання й обшуки кримців.
Окремо в доповіді зазначається про ситуацію з правами людини на підконтрольній Україні території. Блокування телеканалів Медведчука-Козака й обмеження доступу до пропагандистських ЗМІ назвали таким, що «не відповідає міжнародним стандартам права на свободу вираження поглядів».
Також в ООН засудили випадки затримання правоохоронцями підозрюваних в співпраці з «Л/ДНР» із порушенням законодавства (12 випадків) і повідомлення про катування й жорстоке поводження в Олексіївській виправній колонії № 25 у Харкові.
Крім того, на підконтрольній Україні території УВКПЛ ООН зафіксувало 22 випадки погроз і нападів на працівників ЗМІ, правозахисників, представників ЛГБТ+ або їхніх прихильників, представників етнічних меншин.
- Поділитися: