Затримання керченського риболовного сейнера призвело до чергового правового казусу щодо статусу кримського флоту та рибальства в Азовському морі.

Курс на північ

Зранку 24 березня риболовний сейнер «Норд» вийшов з Керченського порту в черговий рейс. Уже 29 років судно, що належить місцевому риболовецькому «Колгоспу імені 1 травня», займалося виловом бичка й тюльки в Азовському морі.

Понад добу «Норд» рухався на північ, за цей час екіпаж устиг витягнути близько п'яти тонн риби. Однак 25 березня о 15:00 корабель морської охорони Держприкордонслужби України зупинив сейнер неподалік берегів Запорізької області. Формально — для перевірки дотримання правил рибальства. Однак після того, як прикордонники дізналися, що судно з Керчі, його вирішили затримати за порушення порядку виїзду з тимчасово окупованої території. «Норд» відконвоювали до Бердянська, де він перебуває під арештом ось уже майже два тижні.

Окупаційна влада Криму та російські посадовці майже одразу заявили про незаконне захоплення сейнера. Річ у тім, що ще 2014 року «Колгосп імені 1 травня» перереєструвався в Керчі за російським законодавством, а на «Норді» підняли російський прапор. Капітан судна Володимир Горбенко та ще дев'ятеро членів екіпажу мали при собі російські паспорти.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Туреччина, Сирія, Монголія — чиї судна заходять до офіційно закритих Україною кримських портів

«Щодо екіпажу судна українські прикордонники діяли просто, як сомалійські пірати», — заявила 29 березня речниця МЗС Росії Марія Захарова. Того ж дня кримське «управління» ФСБ порушило кримінальну справу за 211 статтею російського кримінального кодексу «викрадення повітряного, водного або залізничного транспорту».

Арештоване прикордонниками судно в порту Бердянська, 26 березня 2018 року Фото: Державна прикордонна служба України

Кордон є — порядку немає

Утім, Україна не визнає ані російської реєстрації «Норду», ані російських паспортів екіпажу, адже вони видані в Керчі, заявляють у Держприкордонслужбі: рибалки — українські громадяни, які порушили порядок виїзду з окупованого Криму, вийшовши з Керченського порту, який був закритий українською владою ще навесні 2015 року.

Згідно з українським законодавством за порушення порядку виїзду з тимчасово окупованої території передбачені одночасно адміністративна і кримінальна відповідальність. Остання — якщо порушення відбулося «з метою заподіяння шкоди державним інтересам». Саме цей злочин інкримінують капітану «Норду» Володимирові Горбенку. 6 квітня Херсонський міський суд помістив його під арешт до 31 травня із можливістю застави в понад 35 тисяч гривень. Капітанові загрожує до п'яти років позбавлення волі, заявляють у розташованій у Херсоні прокуратурі АРК.

«Ми вбачаємо шкоду інтересам України в тому, що здійснювався незаконний рибний промисел цим судном. Воно займалося видобутком у водних ресурсах України», — заявив «Крим.Реаліям» представник прокуратури Єгор Ребров, зазначивши, що хоч судно і мало дозвіл на вилов азовської риби, виданий у Ростові-на-Дону, його оформляли на незаконно зареєстровану в Криму юридичну особу.

Капітан судна «Норд» Володимир Горбенко (ліворуч) Фото: krymr.org (RFE/RL)

За словами Реброва, інші члени екіпажу підпадають лише під адміністративну відповідальність — штраф до 5100 гривень або 15 діб арешту. 6 квітня Приморський районний суд Маріуполя почав розгляд низки проваджень щодо рибалок, на час виходу матеріалу Громадське не отримало інформацію щодо вироків.

Адвокат екіпажу, киянин Дмитро Щербина, найнятий судновласником, заявив Громадському, що планує оскаржувати кваліфікацію дій команди «Норду» як порушення правил в'їзду-виїзду з тимчасово окупованих територій. «Такий порядок регулює перетин тільки суходільної частини адміністративного кордону з Кримом. Щодо морського транспорту такого порядку просто не існує, виїзд з кримських портів дійсно заборонений, але за порушення цієї заборони санкції не передбачені», — запевняє адвокат.

У держреєстрі судових рішень Громадське відшукало понад 30 вироків за кримінальною статтею щодо порушення порядку в'їзду-виїзду з тимчасового окупованих територій. Майже всі вони стосуються непідконтрольних районів Донбасу. Єдиний знайдений вирок щодо адміністративного кордону з АРК винесений в липні 2017 року щодо п'яти водіїв, які здійснювали автобусні перевезення з Одеси до Краснодару через територію Криму. Усі обвинувачені уклали угоду зі слідством та отримали умовні терміни.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ НАТО чи Росія: хто контролюватиме Чорне море?

Загалом так званий «чорний список», суден, які всупереч рішенню України заходили до закритих кримських портів, на кінець 2017 року містив 325 порушників, більшість із них — пароплави з Росії. Прокуратура Криму кілька разів повідомляла про арешт суден, що заходили в кримські порти, та про порушення кримінальних справ щодо членів їхніх екіпажів. Зокрема, в листопаді 2016 року заарештували суховантаж SKYMOON під прапором Танзанії, в лютому 2017 року — українське судно «Нафторудовоз 45». Утім, вироків у цих справах досі немає.

Капітан керченського судна «Норд» Володимир Горбенко в суді Херсона, 6 квітня 2018 року Фото: krymr.org (RFE/RL)

«Норд» на якорі

У п'ятницю ввечері Дмитро Щербина вніс за Володимира Горбенко заставу, однак вийти на свободу капітан зможе не раніше вівторка 10 березня. Сам Горбенко раніше скаржився на гіпертонічний криз та в четвер звертався до херсонської лікарні.

З грошима на заставу та виплату штрафів рибалкам обіцяє допомогти окупаційний «уряд» півострова. У п'ятницю його очільник Сергій Аксьонов заявив про виплату родинам екіпажу матеріальної допомоги в розмірі 100 тисяч рублів (близько 45 тисяч гривень).

Уся команда, окрім капітана — вісім чоловіків та одна жінка  — зможуть повернутися на півострів після виплати штрафів або відбуття арешту, запевняють у прокуратурі АРК. Утім, Щербина зазначає, що минулі два тижні вони фактично незаконно утримувалися на борту «Норду» в порту Бердянська.

«Казали, що вони проходять лише як свідки? Тоді чому їх повезли в Маріуполь під збройним конвоєм? Чому тримали на сейнері під збройною охороною в жахливих санітарних умовах?» — обурюється адвокат. Увесь цей час в опечатаному трюмі «Норду» гнило п'ять тонн виловленої тюльки, підкреслює він.

Сам сейнер заарештований рішенням суду і навряд чи повернеться в Керченський порт.  

Однак справа «Норду» може призвести до подальшого загострення українсько-російських відносин щодо акваторії Азовського моря, яке обидві країни визнають «внутрішніми водами спільного користування». Цього тижня російське інформаційне агентство «РИА Новости» з посиланням на власні джерела повідомило, що сили Чорноморського морського флоту Росії можуть посилити патрулювання азовської акваторії «з метою убезпечення судноплавства».

Поділитись: