Міністерства оборони Вірменії та Азербайджану опублікували відео зі знищенням сил армій одне одного. Загострення на кордоні Вірменії та Азербайджану у районі Нагірного Карабаху викликало міжнародне занепокоєння: Рада Європи, Ватикан та Україна закликають країни повернутись до мирних перемовин.

Так, Міністерство оборони Вірменії опублікувало відео нібито зі знищенням танків Азербайджану.

У відповідь Міноборони Азербайджану виклало кадри, на яких, як стверджується, обстрілюють позиції протиповітряної оборони Вірменії.

Міжнародна реакція 

Відновлення бойових дій на кордоні Азербайджану та Вірменії, у регіоні Нагірного Карабаху вже викликало реакцію світу. Рада Європи закликала владу країн припинити бойові дії та повернутися до переговорів.

Генеральна секретарка Ради Європи Марія Пейчинович-Бурич заявила, що обидві країни зобов'язались вирішити давній конфлікт мирними засобами. 

Закликали повернутися до перемовин в Європейському Союзі та у Ватикані. Папа Римський Франциск звернувся до представників Вірменії та Азербайджану з проханням «здійснити конкретні справи доброї волі та братерства», щоб врегулювати конфлікт. Він додав, що молитиметься за Кавказ.

В Міністерстві закордонних справ України висловили співчуття загиблим під час бойових дій та закликали країни повернутись до діалогу «заради мирного врегулювання конфлікту».

А от президент Туреччини Реджеп Таїп Ердоган заявив, що буде підтримувати дії Азербайджану, назвавши Вірменію «найбільшою загрозою миру в регіоні».

Натомість прем'єр-міністр Вірменії заявив, що Азербайджан оголосив війну вірменському народові. Він також закликав міжнародних політиків повпливати на Азербайджан та Туреччину, щоб не допустити масштабної війни.

Що сталося?

Бойові дії між країнами відновилися 27 вересня. У результаті обстрілів серед мирного населення є загиблі й поранені, а інфраструктурі завдали шкоди. Зокрема Азербайджан повідомляє про 14 госпіталізованих місцевих.

Сторони звинувачують один одного в провокації конфлікту. У невизнаній Нагірно-Карабаській республіці заявили про наступ противників на місто Арцах (підконтрольне республіці).

У Міноборони Азербайджану повідомили про ранковий обстріл позицій азербайджанської армії зі сторони Збройних сил Вірменії. У відповідь Азербайджан готує наступальну операцію.

У Вірменії оголосили воєнний стан та загальну мобілізацію, зокрема військовослужбовців запасу до 55 років. Також оголосив воєнний стан і загальну мобілізацію всіх чоловіків старше 18 років президент невизнаної Нагірно-Карабаської республіки (НКР) Араік Арутюнян.

Азербайджан також оголосив воєнний стан у деяких регіонах та містах країни.

Суть конфлікту

У 1988 році між вірменами та азербайджанцями спалахнув збройний конфлікт за контроль спірними територіями, переважно над Нагірним Карабахом. Регіон, в якому проживало багато вірменів, в радянські часи входив до складу Азербайджанської РСР.

Наприкінці 1980-х провірменські сили за підтримки Єревана взяли Нагірний Карабах під свій контроль. Відтоді триває збройний конфлікт між Вірменією та Азербайджаном за ці території.

Ситуація на кордоні країн востаннє загострювалася у липні цього року.

Поділитись: