Заява про країну «Малоросія» під «державним» стягом Богдана Хмельницького і столицею в Донецьку з’явилася за день до наступної зустрічі в Мінську — 18 липня

Заява про країну «Малоросія» під «державним» стягом Богдана Хмельницького і столицею в Донецьку з’явилася за день до наступної зустрічі в Мінську — 18 липня. Точніше, «створення» нової країни проголосив лідер донецьких бойовиків, голова самоназваної «ДНР» Олександр Захарченко:

«Ми, представники регіонів колишньої України, за винятком Криму, заявляємо про заснування нової держави, яка є наступницею України. Ми згодні з тим, що нова держава називатиметься Малоросія, оскільки сама назва Україна дискредитувала себе», — заявив Захарченко.

Не минуло й кількох годин, як усі, хто мають бодай якийсь вплив на «ДНР», відхрестилися від заяви «голови». Громадське розбиралося, наскільки ідея може бути узгоджена з Кремлем та скоординована поміж самим сепаратистами, а також звернулося до української влади, щоб зрозуміти, наскільки серйозно сприймають слова лідера донецьких бойовиків напередоні переговорів у Мінську, що мають відбутися 19 липня.

Реакція «своїх»

Чому Захарченко раптом вирішив оголосити про створення нової «держави» навіть у його прес-службі пояснити не змогли.

«Ми поки що не коментуємо цих заяв», — сказали у прес-центрі голови донецьких сепаратистів.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Закон про деокупацію Донбасу: декларація про наміри

У сусідній самоназваній «Луганській народній республіці» заявили, що об’єднуватися або входити до складу «Малоросії» не планують.

«Луганська народна республіка не відправляла офіційних делегатів у Донецьк для участі в засіданні представників регіонів України. До того ж нас навіть не повідомили про наміри провести цей захід, з нами це питання не погоджували», — сказав так званий «голова Народної ради» «Луганської народної республіки» Володимир Дегтяренко.

Також, говорячи про створення «Малоросії», очільник так званого «парламенту» «ЛНР» додав, що «наразі доцільність подібного кроку викликає великі сумніви».

Сусідня незаконна «ЛНР» та її керівництво (на фото ліворуч — лідер луганських бойовиків Ігор Плотницький) не в курсі, що стануть частиною новоствореної Захаренком держави Фото: EPA/ALEXANDER ERMOCHENKO

Голова так званого парламенту «ДНР» Денис Пушилін теж висловився на цю тему. Він сказав, що ідея Малоросії потребує обговорення і детальної розробки, і що вона наразі не підкріплена нормативними актами «ДНР» та «ЛНР», тому й не отримала однозначної оцінки в «народних республіках».

«Державне утворення «Малоросія» могло би стати цікавою ініціативою. Однак, на мій погляд, подібні запитання правильніше попередньо виносити на обговорення парламенту і всенародного референдуму. Це питання дискусійне, і ми повинні знати думку суспільства», — сказав Пушилін.

Реакція Росії

У російській держдумі заявили, що керівництву «ДНР» треба бути обережнішим з висловлюванням. Про це сказав депутат Леонід Калашников, який очолює комітет у справах «СНД». «Але по-людськи я його розумію»,прокоментував він заяву Захарченка.

«Як голова комітету я цього (рішення Захарченка про створення «Малоросії» — ред.) підтримати не можу. Але як людина, як комуніст, як депутат, я давно закликаю Росію визнати ці держави («ДНР» та «ЛНР» — ред.), — сказав Калашников. Він також додав, що Росія виступає за дотримання Мінських угод.

Натомість близький до Владислава Суркова — радника Володимира Путіна, що відповідає за «ДНР» та «ЛНР» — політолог Олексій Чеснаков у коментарі ТАСС сказав, що проект створення «Малоросії» висунули письменники і блогери, близькі до керівництва «ДНР» і що в самій «республіці» цю ідею вважають несерйозною.

«Проект швидше літературний, аніж політичний, до реальної політики «малоросійська ініціатива» не має жодного стосунку, — сказав Чеснаков. — Шум підняли, але за місяць про ідею забудуть всі, включно з її авторами».

Очевидно, Чеснаков мав на увазі Захара Прілєпіна — російського письменника, який нині керує батальйоном у «ДНР» і називає себе радником Захарченка. Прілєпін теж був присутній на прес-конференції і навіть розповів про власні мрії:

«Ми заявили про свою мрію. Мені здається, що «донецька народна республіка» нині має всі підстави, щоб оголосити себе точкою відліку для нової державності».

Реакція України

Прес-секретар президента України Святослав Цеголко у твіттері написав, що «Проект «Новоросія» був похований. Україна відновить суверенітет над Донбасом і Кримом. П», — таким підписом користується речник президента, коли цитує самого Порошенка. Президент наразі ж перебуває з державним візитом у Грузії.

Представниця в політичній підгрупі на мінських перемовинах Ольга Айвазовська сказала Громадському, що подібні заяви не коментує, а в середу, на черговому засіданні робочої групи, вони «побачать, що це було».

Ірина Геращенко, уповноважена президента з питань мирного врегулювання конфлікту на Донбасі і представниця від України в гуманітарній підгрупі, уже традиційно відповіла Громадському: заяви представників самоназваних «республік» не коментує.

Усі співрозмовники Громадського з української сторони кепкували стосовно заяви Захарченка і жодних припущень не робили, адже не вважають її вартою уваги.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: «Кажуть, Росія буде пробивати коридор на Крим. Вже не проб`є» — Євген Марчук

Лише Євген Марчук — представник України в безпековій групі на мінських перемовинах сказав, що подібна заява може зашкодити зустрічі у столиці Білорусі, яка має відбутися в середу, 19 липня. Він також додав, що завтра під час засідання контактної групи поставить це питання (про заяву Захарченка — ред.).

Секретар Ради національної безпеки та оборони Олександр Турчинов теж не втримався від коментарів. Його прес-служба розповсюдила заяву з реакцією на слова «голови ДНР»: «Ця збочена маячня, яка була написана в Кремлі, та озвучена рядженими клоунами, на кшталт Захарченка, свідчить про бажання московських «стратегів» знову відновити просування військової агресії на захід, втягуючи у криваві жорна нові регіони України».

Коментуючи слова лідера сепаратистів Захарченка Турчинов знову прорекламував проект закону про деокупацію Донбасу, мовляв, слова очільника бойовиків «ДНР» — ще один аргумент на користь його ухвалення.

Підписуйтесь на наш канал в Telegram

Поділитись:
spilnokosht desktopspilnokosht mobile