Хакери із західних розвідувальних служб, наприкінці 2018 року зламали російський інтернет-пошуковик «Яндекс», завдяки чому могли стежити за обліковими записами користувачів.

Про це повідомило Reuters із посиланням джерела, знайомі з обставинами цього інциденту.

Зазначається, що програмне забезпечення Regin, що встановили в мережі «Яндекса», використовують спецслужби США, Великобританії, Австралії, Нової Зеландії та Канади. 

Водночас невідомо, яка саме спецслужба здійснила кібератаку — всі розвідувальні агентства цих країн відмовилися від коментарів стосовно зламу. Однак відомо, що мережу зламали в період з жовтня по листопад 2018 року.

Натомість представник «Яндекса» Ілля Грабовський в коментарі Reuters визнав факт атаки, проте відмовився вдаватися в подробиці. 

«Цю атаку виявили ​​на дуже ранній стадії командою безпеки» Яндекса «. Її повністю нейтралізували, не допустивши, заподіяння будь якої шкоди», — заявив Грабовський. 

У компанії також запевнили, що дані користувачів «Яндекса» унаслідок атаки не постраждали.

Джерела Reuters зазначили, що хакери імовірно намагалися отримати технічну інформацію про те, як «Яндекс» ідентифікує облікові записи користувачів. Завдяки цьому спецслужби могли б отримувати доступ до особистих їхніх особистих данних, зокрема повідомлень.

Про те, що програмою Regin користуються спецслужби п’яти західних держав, вперше розповів в 2014 році колишній співробітник Агентства національної безпеки США Едвард Сноуден, який зараз переховується на території Росії.

Після виявлення атаки «Яндекс» скористався допомогою російського розробника антивірусів «Лабораторія Касперського», стверджують джерела Reuters. 

«Яндексом» щомісяця користуються 108 мільйонів користувачів у Росії. Компанія також працює в Білорусі, Казахстані та Туреччині.

Нагадаємо, восени 2018 року США та Британія попередили про глобальну кібератаку з боку Росії.

Вашингтон та Лондон зазначили, що ця широкомасштабна глобальна кампанія розпочалася ще у 2015 році, і могла набрати обертів для майбутніх «наступальних операцій».

Країни виголосили заяву за два місяці після того, як вони звинуватили Росію у відповідальності за руйнівний вірус NotPetya, який у 2017 році завдав шкоди інфраструктурі та установам України, а також тисячам комп’ютерів по всьому світу.

Пізніше повідомлялося, що у Британії розглядають можливість кібератаки проти Росії у разі низки агресивних дій з боку Кремля

У Німеччині з грудня до березня 2018 тривала хакерська атака на мережі урядових установ — Міністерства закордонних справ та Міністерства оборони країни. Німецькі спецслужби вважають, що за кібератакою на урядові мережі стоїть Росія.

Улітку 2017-го комп’ютерний вірус-вимагач атакував українські банки, державні та приватні підприємства, медіа, державні відомства. Вірус також уразив комп’ютери підприємств Європи та США.

Поділитись: