«Закликаємо дотримуватися своїх зобов’язань»: США просять Росію продовжити мандат місії ОБСЄ на кордоні з Україною
Речник Державного департаменту США Нед Прайс висловив «глибокий жаль» через рішення Росії заблокувати продовження мандату спостережної місії ОБСЄ на пунктах пропуску «Гуково» і «Донецьк» на непідконтрольній ділянці українського кордону.
Про це йдеться в його заяві, опублікованій на сайті Держдепартаменту.
«Спостережна місія ОБСЄ на кордоні відіграє цінну роль у прозорості щодо пересування людей та постачань між Російською Федерацією та регіонами східної України, які контролюються керованими Росією силами», — зазначив Нед Прайс.
Він нагадав, що ця невелика місія діє з липня 2014 року, і її робота здебільшого пов'язана із зобов'язаннями Росії в межах Мінського протоколу від вересня 2014 року. Документ передбачає «постійний моніторинг українсько-російського державного кордону та перевірку ОБСЄ».
«Заперечення Росії щодо продовження мандату Місії прикордонних спостерігачів викликає глибоку стурбованість щодо її намірів виконувати свої міжнародні зобов’язання та конструктивно взаємодіяти з Україною», — наголосив речник Держдепартаменту.
Він додав, що США закликають Росію дотримуватися своїх зобов’язань за Мінськими угодами, дозволити продовження мандату місії ОБСЄ, припинити тривалу агресію в Україні та сприяти мирному врегулюванню конфлікту.
Що передувало?
Місія США в ОБСЄ заявила, що Росія відмовляється від продовження мандата місії в пунктах пропуску «Гуково» й «Донецьк» на кордоні з Україною, які розташовані на ділянці з окупованими територіями Донбасу.
Нинішній мандат діє до 30 вересня 2021 року. 2 вересня на засіданні Постійної ради ОБСЄ у Відні представники РФ заявили, що виступають проти його продовження.
В МЗС України назвали таку позицію РФ саботажем Мінських домовленостей.
«Розглядаємо таке рішення РФ як свідчення її планів продовжувати та збільшувати постачання зброї, військового обладнання, боєприпасів, регулярних військ і найманців на тимчасово окуповану територію України в Донецькій та Луганській областях, що може спричинити подальшу ескалацію в зоні російсько-українського збройного конфлікту», — йдеться у заяві МЗС.
Представниця Міністерства закордонних справ Росії Марія Захарова пояснила, що Росія відмовилася продовжувати мандат місії ОБСЄ, бо вважає, що робота спостерігачів не мала позитивного впливу.
Вона нагадала, що присутність ОБСЄ на кордоні була рішенням міністрів закордонних справ у межах «нормандської зустрічі» в липні 2014 року. За словами Захарової, це стало «жестом доброї волі з боку Росії з метою спонукати Київ піти мирним шляхом розв'язання кризи на сході України».
Водночас представниця МЗС каже, що українська влада «та їхні західні покровителі» нібито не поставилися до цього кроку Росії з належною повагою.
Захарова додала, що робота спостерігачів ОБСЄ на пунктах пропуску «Гуково» й «Донецьк» нібито не мала позитивного впливу на процес врегулювання. А тому, мовляв, її продовження є недоцільним.
- Поділитися: