«Залишаючи Неверленд»: пісні Майкла Джексона вилучають з ефірів через звинувачення у педофілії

Майкл Джексон із гітаристом Солом Гадсоном «Слеш» виступає під час благодійного концерту «Майкл Джексон і друзі» на Олімпійському стадіоні в Мюнхені, Німеччина, 27 червня 1999 року
Майкл Джексон із гітаристом Солом Гадсоном «Слеш» виступає під час благодійного концерту «Майкл Джексон і друзі» на Олімпійському стадіоні в Мюнхені, Німеччина, 27 червня 1999 рокуEPA/VOLKER DORNBERGER

Скандальну стрічку із назвою «Залишаючи Неверленд» про зірку поп-сцени Майкла Джексона показав американський телеканал НВО на початку березня. У чотиригодинному документальному фільмі двоє чоловіків оповідають, як зазнавали сексуального насильства з боку Джексона.

Вони ще дітьми гостювали на його ранчо Neverland у Каліфорнії. Після виходу фільму радіостанції у кількох країнах повністю прибрали з ефіру пісні «поп-короля». Чому стрічка наробила такого галасу та чи варто їй повністю вірити?

Про що фільм?

Режисер Ден Рід у своєму фільмі дає висловитися двом головним персонажам — Уейду Робсону та Джеймсу Сейфчаку, а також їхнім батькам. Перший наприкінці вісімдесятих познайомився з Джексоном, знявся у кількох кліпах Джексона, а згодом став успішним хореографом. Сейфчак знявся разом із Джексоном у рекламі Pepsi, став частиною гастрольної групи «поп-короля» і з матір’ю на кілька років оселився на ранчо Neverland.

Це не було дивиною: Джексон був відомий тим, що постійно оточував себе дітьми. Він займався благодійністю, запрошуючи, зокрема, хворих малюків до себе на ранчо, де створив такий собі дитячий світ із кінотеатром, парком атракціонів та усілякими дитячими забавками.

Величезний маєток площею понад 10 квадратних кілометрів, який Джексон придбав наприкінці 1980-х, він назвав Neverland — як казкову країну героя дитячих книжок Пітера Пена. Таким чином, розповідав Джексон в інтерв’ю Опрі Уїнфрі у 1993 році, він намагався компенсувати власне дитинство, витрачене на репетиції, гастролі та студії звукозапису.

Робсон та Сейфчак, яким на час перебування у Neverland було сім і десять років відповідно, розповідають, що потерпали від сексуального насильства з боку Джексона протягом кількох років. Музикант нібито змушував їх тримати ці стосунки у таємниці. Натомість дарував коштовні подарунки: у Сейфчака залишився інкрустований діамантами золотий перстень, подарований Джексоном.

У стрічці батьки Робсона та Сейфчака кажуть, що нічого підозрілого у поведінці Джексона не бачили. Мовляв, він просто приймав їх як гарний господар і ставився до дітей із належною увагою.

«Це були лише дитячі забавки. Він поводився виключно як любляча та доброзичлива душа, піклувався про нас. І було так просто повірити, що він був саме таким», розповідає мати Сейфчака.

Що розповіли Робсон і Сейфчак

Напередодні виходу стрічки на НВО, нині 36-річний Уейд Робсон та 41-річний Джеймс Сейфчак описали свій досвід домагань з боку Джексона в інтерв’ю телеканалу CBS. Вони заявили, що «сотні разів» зазнавали від зірки сексуального насилля. За словами Робсона, Джексон «здійснював над ним сексуальні дії з семирічного віку, а в 14 намагався його зґвалтувати». Сейфчак каже, що поп-зірка домагався його, коли хлопцеві було від 10 до 14 років.

За словами Робсона, Джексон схиляв його дитиною до сексу щоразу, коли той залишався з ним ночувати. Так, мовляв Джексон запевняв його, що «вони люблять одне одного і мають висловлювати свою любов саме у такий спосіб». Водночас завжди попереджав, що «у разі, якщо хтось дізнається, чим ми з тобою тут займаємося, то і ти, і я на все життя потрапимо до в’язниці, і у нас усе буде погано». Робсон погоджувався, бо, як сам розповів, дуже боявся, аби його, бува, не забрали від Майкла.

«Він для мене був богом, моїм найкращим другом, і мене жахала думка, що я міг би вчинити бодай щось, що могло б призвести до нашого розлучення… Джексон запевняв мене, що я єдиний, з ким він має сексуальні стосунки. І я думав, що це я такий неповторний, обраний з усіх хлопчиків у світі», — каже Робсон.

Сейфчак розповів, що у десятирічному віці відбувся його перший статевий акт із Джексоном. Артист, мовляв, часто схиляв його до орального сексу. Він також вдало це приховував і «спромігся втертися у довіру до його батьків» та фактично ізолювати хлопця від родини.

«То був тривалий процес, коли Майкл втручався у сім’ю і згодом став її частиною… Він ніби забиває клин між тобою і твоїми батьками й ізолює тебе від них повністю».

Реакція

Тема звинувачень Джексона у педофілії не нова: у 2005 році, ще за життя поп-зірки, відбувся судовий процес. І Робсон, і Сейфчак брали в ньому участь — утім, обидва тоді виступили на захист Джексона. Жодних звинувачень не висували навіть після смерті артиста, а вперше заговорили про домагання лише у 2011-2012 роках. Як пояснили, це сталося після того, як вони самі стали батьками.

Стрічку «Залишаючи Неверленд» презентували наприкінці лютого на кінофестивалі Sundance. Фільм, який поновив дискусії про педофільні схильності Джексона, найбільш болісно сприйняли його родичі. Спершу вони намагались запобігти виходу фільму на телеканалі НВО, пригрозивши судовим позовом. А за тиждень після прем’єри виступили із заявою, в якій назвали таку подачу інформації «привселюдним лінчуванням» Джексона.

«Майкл завжди підставляв другу щоку, так робили і ми, коли переслідували членів нашої сім’ї, — таким був шлях Джексонів. Втім, ми не можемо стояти осторонь, доки відбувається цей публічний самосуд, і над Майклом знущаються через твіттер ті, хто ніколи в житті його ніколи не зустрічав особисто», — йдеться у заяві.

Для нащадків Джексона є й інша проблема, крім іміджевих збитків від стрічки. Родина намагається продати ранчо Neverland з 2015-го року, і з того часу його вартість уже впала зі ста до 67 мільйонів доларів. А після виходу стрічки маєток здешевів більш, ніж удвічі — до 31 мільйона.

Шанувальники Майкла Джексона прийшли до офісу нідерландської телекомпанії NPO, вимагаючи не знімати з ефіру контент за участі їхнього улюбленого співака, Хілверсум, Нідерланди, 8 березня 2019 року. На плакатах напис «невинний»EPA-EFE/Dingena Mol

Публіка дуже неоднозначно сприйняла стрічку. Під час презентації фільму на кінофестивалі Sundance люди аплодували стоячи. Однак після виходу «Залишаючи Неверленд» на НВО стрічку засудили за однобокість подачі інформації, адже там подано лише позицію обвинувача.

«Ніхто не хоче такого Майкла Джексона, яким його представили у стрічці «Залишаючи Неверленд». Джексон у цьому фільмі зображений монстром. Мега-зіркою, якій до вподоби маніпулювати маленькими хлопчиками та їхніми родинами, аби сексуально полювати на дітей; використовувати славу й гроші, щоби скоротити їм шлях до його ліжка. Ніхто не бажає такого Джексона, адже він настільки протилежний тому артисту, який увійшов до наших сердець і благав нас стати кращими у своїх піснях «Heal the World» та «Man in the Mirror», — пише у колонці для CNN авторка Ліза Респерс Франс.

Уейду Робсон та Джеймс Сейфчак на інтерв'ю у Опри Уїнфрі, 1 березня 2019 рокуscreenshot/HBO

Заборони й виключення з ефіру

У 2003 році Джексон уже поставав перед судом за звинуваченням у педофілії, але його виправдали. Після цього він надовго оселився у Бахрейні, не спілкувався з медіа та працював над підготовкою синглу у пам’ять про жертв урагану «Катріна».

Втім, незабаром з’ясувалося, що не всі запрошені музиканти погодилися брати участь у проекті, яким займався Джексон. А пісня «I Have This Dream», яка усе ж була написана, не вийшла синглом.

Продюсер австралійської радіокомпанії Nova Entertainment заявив, що «у світлі того, що в даний момент відбувається, на ній не звучатиме жодна пісня Майкла Джексона». У Новій Зеландії пісні поп-зірки також практично повністю відсутні в ефірі після того, як їх зняли з плейлистів дві найбільші радіомережі країни.

Водночас директор з контенту MediaWorks Леон Вратт, пояснюючи виключення пісень Джексона з ефіру, послався на смаки аудиторії і наголосив: «Ми не вирішуємо, чи винен Майкл Джексон у педофілії, ми просто стежимо за тим, щоб наші радіостанції грали музику, яку хочуть почути люди». Аналогічне рішення ухвалили десятки канадських радіостанцій.

Творці мультсеріалу «Сімпсони» теж вирішили вирізати епізод з голосом Майкла Джексона, заявив виконавчий продюсер мультсеріалу Джеймс Брукс, передає The Wall Street Journal. Його тимчасово вилучать з усіх платформ та стрімінгових сервісів і не будуть показувати при повторі «Сімпсонів» на ТБ, а DVD-збірки перевидадуть вже без цієї серії. Йдеться про епізод 1991 року, де головний герой Гомер Сімпсон ненадовго потрапляє в психіатричну лікарню. Там він зустрічає величезного, лисого чоловіка, який стверджує, що він Майкл Джексон. Цього персонажа й озвучив сам Джексон.

Як пише CNN, біля Британського музею футболу в Манчестері минулого тижня прибрали статую Майкла Джексона. Монумент ще у 2011 представив тодішній власник клубу «Фулхем» Мохамед Аль-Файєд, який дружив з артистом.