Запаси газу, призначення очільника САП та реформа судів: головне з інтерв'ю президента Зеленського

Президент України Володимир Зеленський під час інтерв'ю на телеканалі ICTV
Президент України Володимир Зеленський під час інтерв'ю на телеканалі ICTVОфіс президента України

Коли в Україні нарешті призначать нового очільника Спеціалізованої антикорупційної прокуратури, яка наразі ситуація з судовою та антикорупційною реформами, і чи вистачить державі газу, щоб спокійно пройти цю зиму?

Про це та інше президент України Володимир Зеленський розповів у великому інтерв’ю телеканалу ICTV. Ось головні тези із нього.

Запаси газу і тарифи

Зеленський переконує, що попри дефіцит газу в Європі, у сховищах України наразі достатньо блакитного палива для споживачів, та наголошує, що газ нині «за нормальними цінами» завдяки річному тарифу.

«Ми всі бачимо, що ціна зараз — уже 2 тисячі доларів. Тобто реальна ціна на ринку, якби влада не втрутилася, була б для людей щонайменше 50 гривень. А так для людей від "Нафтогазу" — близько 8 гривень», — каже Зеленський.

Він додає, що в Україні також не ростуть тарифи на електроенергію, хоча на світовому ринку її ціна збільшується.

Водночас президент визнав, що в певних регіонах зараз є деякі технічні питання щодо опалювального сезону, які вирішують.

Енергетична безпека

Що ж до високих цін на газ у Європі — Зеленський переконаний, що Росія в такий спосіб тисне на ЄС для запуску «Північного потоку-2». Президент також нагадав, що контракт щодо транзиту російського газу через Україну закінчується у 2024 році, тому Україні потрібно «бути на крок попереду».

«Тому трансформацію енергобезпеки України ми точно будемо готувати і точно найближчим часом покажемо людям», — резюмував Зеленський.

Призначення очільника САП

Зеленський розраховує, що новий голова Спеціалізованої антикорупційної прокуратури з’явиться в Україні до кінця року.

«Я теж був здивований тим, що комісія не може зібратися для остаточного результату, останнього етапу конкурсу. Ми трохи попрацювали, і я думаю, що найближчими днями ця комісія збереться, в нас буде завершено конкурс і цього року ми нарешті отримаємо прокурора САП», — сказав президент.

Судова та антикорупційна реформи

Зеленський переконаний, що найближчим часом антикорупційні органи України відновлять свою роботу в повному обсязі, а також прискориться реалізація судової реформи і відбудеться перезавантаження Конституційного Суду. Президент зазначає, що цьому сприятимуть зміни у керівництві Верховної Ради: зокрема обіцяють прискорити голосування у другому читанні за поправки до закону про Національне антикорупційне бюро, що мають гарантувати незалежність та ефективність цього органу.

Також Зеленський акцентував на тому, що Рада вже ухвалила закони про Вищу кваліфікаційну комісію суддів і про Вищу раду правосуддя, втім, визнав, що існує певний спротив судовій реформі всередині суддівського корпусу.

Нагадаємо, Верховний Суд звернувся до Конституційного Суду щодо конституційності норм закону про порядок обрання та призначення членів ВРП. Однак Зеленський переконаний, що зараз КСУ не заблокує судову реформу.

«Буде перезавантаження Конституційного Суду, як тільки повністю буде оновлений його склад. Ми чекали від Верховної Ради представників. Цього не сталося. Найближчими тижнями це станеться обов'язково, а потім буде проголосований закон про КСУ. Зараз процес іде», — переконує Зеленський.

Президент України Володимир Зеленський під час інтерв'ю на телеканалі ICTVОфіс президента України

Перспектива вступу у ЄС

Зеленський анонсував, що найближчим часом Україна задекларує перспективу вступу у ЄС ще з трьома країнами Союзу. З якими саме — він не уточнив. Раніше такі декларації уже підписали з чотирма країнами-членами.

«Коли Україна та країни Євросоюзу вирішать, що Україна може бути членом ЄС, то та чи інша країна, з якою ми підписуємо цю декларацію, точно проголосує за нас», — зазначив президент.

Справа Медведчука

Зеленський вважає, що народного депутата від «Опозиційної платформи — За життя» Віктора Медведчука, якого підозрюють у держзраді, можна обміняти на політв’язнів, які перебувають за межами України, однак лише в тому разі, якщо він має російське громадянство.

Медведчук пізніше заявив, що має лише українське громадянство, а ідею Зеленського про обмін назвав «неспроможною і нецікавою».

Про офшори

Зеленський вважає, що в розслідуванні журналістів «Слідства.Інфо» щодо пов'язаних із ним офшорних компаній немає нічого нового та заперечує, що вони використовувалися для незаконного відмивання коштів з України.

За словами президента, за часів Віктора Януковича створенням таких компаній займалися «всі... особливо бізнес, пов’язаний з телебаченням, зі ЗМІ». Це, за словами президента, нібито дозволяло вберегтися від впливу політики на діяльність.

Загроза локдауну

Президент каже, що Україна готова до третьої хвилі пандемії. Зазначає, що за даними МОЗ та РНБО, в найближчі два тижні рівень захворюваності буде знижуватися.

Але президент наголошує, що будь-яка медична система не зможе впоратися із дуже великою кількістю хворих, і у такому випадку країні доведеться іти на локдаун.

«На цьому роздоріжжі є два шляхи: вакцинація або локдаун. Ми кожен день знаходимося перед цим викликом і перед цим вибором. Я дуже проти локдауну через економіку», — розповідає Зеленський.

Він вважає: якщо локдауну вдасться уникнути — незабаром почнеться швидке зростання економіки в Україні.