Запровадження ринку землі почали підтримувати менше українців, 69% думають, що її скуплять олігархи — опитування

43% українців станом на серпень 2020 року вважали, що землю в Україні не можна продавати взагалі. Водночас у червні 2019 року таких було 33%. А от 69% вважають, що після відкриття ринку землі її скуплять олігархи.

Про це свідчать результати опитування фонду «Демініціативи» ім. Ілька Кучеріва, яке проводили спільно з соцслужбою центру Разумкова з 14 по 19 серпня 2020 року. Його результати опублікували лише тепер.

Так, станом на середину серпня громадська думка стосовно купівлі-продажу землі була розділена: з одного боку, 43% респондентів упевнені, що земля в принципі не може бути об’єктом купівлі-продажу. З іншого — 44% респондентів допускають купівлю-продаж, проте серед них немає одностайності щодо умов обігу землі:

  • 19% респондентів вважають, що землю можна продавати тільки в тому разі, якщо покупці не будуть іноземними громадянами;
  • 11% вважають, що ринок землі можна відкривати в разі, якщо є обмеження на величину площі землі, яка продається одній людині чи фірмі;
  • 9% вважають, що землю можна продавати, якщо буде закріплена мінімальна ціна;
  • 4% респондентів упевнені, що продаж землі має відбуватися вільно й без обмежень.

Ще 13% громадян не змогли визначитися з відповіддю.

Що лякає українців у відкритті ринку землі

69% опитаних людей побоюються, що олігархи можуть скупити більшість сільськогосподарських земель. Крім того, 61% громадян поділяє думку, що землею торгувати не можна, адже це — «цінність українського народу», а 57% переконані, що людей примусять продавати свою землю за безцінь.

Більшість українців (54%) не вірить, що селяни-пенсіонери отримають справедливу винагороду за свою землю. Істотної підтримки не мали й тези, що ринок землі усуне тіньові схеми продажу землі (43% негативних відповідей) і створить справедливу ціну за оренду землі (45%).

Хто проти ринку землі?

Соціологи кажуть, що спостерігають тенденцію, коли старші респонденти скептичніше ставляться до відкриття ринку землі. Наприклад, те, що земля не може бути об’єктом купівлі-продажу, обирали частіше респонденти, старші за 60 років — 57%. Серед молоді 18-29 років такої думки дотримуються лише 27% респондентів.

Найбільше переконаних противників купівлі-продажу сільськогосподарської землі серед респондентів, які схильні голосувати за «Опозиційну платформу — За життя» та «Батьківщину». Водночас прихильники «Слуги Народу» та «Європейської Солідарності» переважно підтримують запровадження ринку землі за певних умов.

Ринок землі в Україні

31 березня Верховна Рада України ухвалила закон про запровадження ринку землі сільськогосподарського призначення. Він надає власникам сільгоспземлі право на продаж своїх ділянок (паїв), а також право купувати землю.

Раніше люди могли передавати землю лише шляхом довгострокових договорів оренди, які часом укладалися на десятки років.

Також право на продаж сільгоспземлі відкриває можливості для її використання як застави для кредиту. Водночас продати землю з комунальної власності новий закон не дозволяє.