Затримані в США бізнесмени, яких пов'язують з адвокатом Трампа, працювали на Фірташа

Затримані в США бізнесмени Лев Парнас і Ігор Фруман, яких пов’язують із адвокатом Дональда Трампа Рудольфом Джуліані, надавали послуги для українського олігарха Дмитра Фірташа.

Про це повідомляє Wall Streat Journal.

За даними видання, у липні 2019-го юридична фірма, яку очолювали два близькі до Трампа адвокати, найняла Парнаса, щоб він працював як перекладач у справі українського олігарха Дмитра Фірташа, якого затримали у Відні у 2014 році за обвинуваченням у корупції.

Джерела Reuters стверджують, що Парнас і Фруман працювали на Фірташа протягом декількох місяців. Також за даними джерела видання, Фірташ фінансував діяльність цих бізнесмені, однак про яку саме діяльність йдеться та скільки грошей вони отримали — невідомо.

Також є дані, що Фірташ оплачував приватні рейси Парнаса і Фрумана до США і їхні поїздки до Відня. Джуліані розповів Reuters, що двоє чоловіків справді були у Відні, де живе Фірташ, три-шість разів за останні два місяці. Однак відмовився коментувати причини цих подорожей. Він сказав, що не знає про жодні ділові стосунки між Фірташем та Фруманом і Парнасом.

Незадовго до затримання заявив в інтерв’ю Reuters Парнас, що Фірташа «підставили прокурори і дипломати США». Він стверджує, що образ мафіозного хлопця, яким у США вважають Фірташа, не відповідає дійсності.

Парнас розповів Reuters, що Фірташ став жертвою кабалу, який, за його твердженнями, «був причетний до замовчування корупції Джо Байдена та його сина в Україні».

Дмитра Фірташа затримали у 2014 році у Відні за запитом американської влади. Міністерство юстиції США підозрює Фірташа у змові з метою виплати хабарів в Індії. Також американські прокурори вважають, що в олігарха нібито були ділові зв’язки з колишнім главою передвиборчого штабу Дональда Трампа Полом Манафортом, який заодно був консультантом Віктора Януковича. 13 березня 2014 року суд Відня ухвалив рішення про екстрадиційний арешт і через тиждень Фірташ вийшов під заставу в 125 млн євро.

Нагадаємо, 10 жовтня у США затримали двох бізнесменів, вихідців із Радянського Союзу, Ігоря Фрумана та Льва Парнаса. Їх називають сполучною ланкою між адвокатом Дональда Трампа Рудольфом Джуліані й українськими високопосадовцями й вважають причетними Джуліані чинити тиск на українську сторону в інтересах Трампа.

Фрумана і Парнаса викликали на 10 та 11 жовтня для надання свідчень у Конгресі США в межах розслідування про ймовірний тиск Трампа на президента України Володимира Зеленського. Однак бізнесмени відмовилися виступати перед конгресменами.

Фруман і Парнас — уродженці України та Білорусі, які мають американське громадянство. Обидва вони вели бізнес у США і фінансували Республіканську партію на парламентських виборах 2018 року.

Затримання Фрумана і Парнаса у США пов’язане саме зі звинуваченнями у порушенні законодавства про фінансування виборчої кампанії, обмані Федеральної виборчої комісії та змові.

У 2018 році Фруман і Парнас перевели на користь Республіканської партії та прихильників Трампа кошти, на суму понад 500 тисяч доларів. Великі платежі надсилали з рахунків нещодавно відкритих компаній, зокрема спільної компанії Фрумана і Парнаса Global Energy Producers LLС.

Зокрема. за інформацією Федеральної виборчої комісії, у 2018 році Фруман і Парнас пожертвували 325 тисяч доларів компанії America First Action, яка надає підтримку чинному президенту США Дональду Трампу.

Прокурори у США припускають, що частина цих коштів була незаконно отримана від іноземців, зокрема росіян.

Раніше журналісти BuzzFeed News і OCCRP, які провели спільне розслідування, з’ясували, що саме Фруман і Парнас організували переговори Джуліані з ексочільниками ГПУ Юрієм Луценком та Ігорем Шокіним, які радили Джуліані, як вплинути на репутацію Джо Байдена — потенційно головного конкурента Трампа на майбутніх виборах.

Напередодні інавгурації Зеленського, у травні 2019 року, Фруман і Парнас приїздили до Києва і провели кілька зустрічей з майбутньою владою. За даними розслідувачів OCCRP, у період між першим та другим туром виборів бізнесмени спілкувалися з Сергієм Шефіром (нинішній помічник Зеленського) та Іваном Бакановим (нинішній глава Служби безпеки України).

Парнас та Фруман також намагались встановити контакт з новим президентом України Володимиром Зеленським через олігарха Ігоря Коломойського. Останній каже, що після перемоги Зеленського на президентських виборах, Парнас та Фруман приїздили до нього в Ізраїль, де він мешкав на той час та намагались домовитись про зустріч з Зеленським, але Коломойський відмовився бути посередником. А в травні 2019 року Джуліані назвав і Парнаса, і Фурмана «своїми клієнтами», пишучи у Twitter про погрози їм з боку Ігоря Коломойського.

Крім того, Парнас і Фруман імовірно намагалися домогтися усунення Марі Йованович з посади експослині США в Україні.

У США триває скандал щодо ймовірного тиску Трампа на Зеленського.

  • На початку вересня 2019-го інформатор з Білого дому подав скаргу до Конгресу, у якій йшлося, що Трамп під час розмови з президентом України Володимиром Зеленськиму липні 2019-го нібито вимагав відновити розслідування у справі компанії Burisma, у раді директорів якої працював Гантер Байден, син конкурента Трампа на виборах 2020, демократа Джо Байдена.
  • У Конгресі США почали розслідування щодо можливих спроб Трампа та його адвоката Рудольфа Джуліані тиснути на українську владу.
  • 24 вересня у Палаті представників США запустили процедуру імпічменту Трампу. Трамп визнав, що під час бесіди із Зеленським згадував про Байдена, але запевняє, що не тиснув на президента України.
  • 25 вересня Білий дім оприлюднив стенограму липневої розмови Трампа і Зеленського. У ній Трамп просить Зеленського «зробити йому послугу» і «розібратися зі справою», на що Зеленський каже, що наступний генпрокурор буде «стовідсотково його людиною».