15 травня СБУ разом із прокуратурою Криму провели обшуки в редакції інформаційного агентства «РИА Новости Украина й затримали головного редактора видання Кирила Вишинського. Йому інкримінують державну зраду і ведення підривної діяльності в Україні.

15 травня СБУ разом із прокуратурою Криму провели обшуки в редакції інформаційного агентства «РИА Новости Украина й затримали головного редактора видання Кирила Вишинського. Йому інкримінують державну зраду і ведення підривної діяльності в Україні.

Хто такий Кирило Вишинський та що він робив в Україні — розповідає Громадське.

Хто такий Кирило Вишинський?

51-річний Кирило Вишинський тривалий час працює в Україні для російських ЗМІ. До призначення на посаду керівника «РИА Новости Украина» він працював власним кореспондентом російського телеканалу ВДГТРК (Всероссийская государственная телевизионная и радиовещательная компания — ред.).

Також на початку 2000-х працював на телеканалі ICTV разом з російським ведучим Дмитром Кисельовим, відомим антиукраїнською й пропагандистською риторикою. У день затримання Вишинського Кисельов назвав того «своїм другом» і закликав «негайно його звільнити».

Кирило Вишинський має подвійне громадянство. 30 вересня 2015 року президент РФ Володимир Путін видав йому російський паспорт. Цей документ знайшли під час обшуків слідчі СБУ, його вилучили разом з медаллю «За повернення Криму».

Вишинський висвітлював події на Євромайдані восени 2013-лютому 2014-го року, після початку війни на Донбасі поїхав у захоплений проросійськими бойовиками Донецьк і разом із Захаром Виноградовим зробив кілька репортажів із відверто антиукраїнською позицією.

Вишинський на вулиці Грушевського, 28 січня 2014 року Фото: сторінка Кирилл Вышинский у facebook

У матеріалі Вишинського і Виноградова для «РИА Новости» за серпень 2014-го йдеться:

Удивительные эти ополченцы, невольно сравниваем их с теми, кого несколько месяцев наблюдали на Майдане Незалежности в Киеве. Там — эпатаж, бравада собственной значимостью, почти у всех «хохлятские» чубы на наголо остриженных головах. Здесь — спокойная, какая-то уверенная неторопливость мужиков, взявших оружие, чтобы защитить свой дом от невесть откуда взявшихся бродяг и разбойников 

Що відомо про «РИА Новости Україна»

Наприкінці 2013 року агентство «РИА Новости» ліквідували указом Путіна. Замість нього у 2014-му році створили Міжнародне інформаційне агентство «Россия сегодня».

«Слідство встановило, що «Федеральное государственное унитарное предприятие «Международное информационное агентство «Россия сегодня», з метою проведення підривної діяльності проти України, у 2014 році, без передбаченої законом України «Про інформаційні агентства» державної реєстрації, створило «РИА Новости Украина», — повідомила у Facebook речниця генерального прокурора Лариса Сарган.

Кирило Вишинський — не перший журналіст «РИА Новости Украина», який потрапив у поле зору СБУ. У листопаді 2017 року співробітники Служби безпеки зняли з потяга росіянина Захара Виноградова, який прямував до Києва, заборонивши йому в'їзд в Україну на п'ять років за антиукраїнську діяльність.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ Без контакту: рік забороні російських соцмереж в Україні

Виноградов від 2006 по 2011 рік керував представництвом «РИА Новости» в Україні, потім працював в їхній московській редакції.

Фотографія затриманого СБУ керівника «РИА Новости Украина» Кирила Вишинського на екрані під час брифінгу керівництва СБУ, щодо розкриття діяльності мережі медіаструктур, підконтрольних Росії, Київ, 15 травня 2018 року Фото: Інна Соколовська/УНІАН

Пропаганда за 53 тисячі доларів на місяць

Як повідомив на брифінгу заступник голови СБУ України Віктор Кононенко, починаючи із 2014-го року Кирило Вишинський вів підривну інформаційну діяльність на території України. За даними слідства, Вишинський отримав завдання про проведення таких підривних інформаційних акцій в Криму, а пізніше — про підтримку самопроголошених «ДНР» та «ЛНР».

«Встановлено та задокументовано, що навесні 2014 року Вишинський отримав завдання виїхати до автономної республіки Крим для проведення підривних інформаційних акцій. Саме він і підконтрольні йому журналісти виготовляли там матеріали, які виправдовували анексію Криму, а також приєднання Криму до Росії», — повідомив Кононенко.

Як зазначають у СБУ, за це Вишинського нагородили державною нагородою РФ — закритим указом президента Росії — медаллю «За повернення Криму», яку також вилучили під час обшуків.

«Після повернення до Києва пан Вишинський на чолі ще кількох журналістів розгорнув активну діяльність щодо підтримки терористичних організацій «ЛНР» і «ДНР», — додав Кононенко.

За даними слідства, Вишинський щомісяця отримував 53 тисячі євро для проведення підривної інформаційної діяльності. Гроші переводили з Російської Федерації до Сербії, а звідти — до України.

Увечері 15 травня Вишинського затримали і оголосили підозру в державній зраді. Ця стаття передбачає до 15 років позбавлення волі.

Тепер слідство має 72 години, щоб відвезти Вишинського до суду і там клопотати про запобіжний захід. Справа розглядатиметься в Херсоні, позаяк саме там розташовується прокуратура Криму, де й розслідувалася справа «РИА Новости».

Поділитись: