Заворушення в Судані: американські дипломати потрапили під обстріл, а на посла ЄС напали в резиденції

Американські дипломати 17 квітня потрапили під обстріл у Судані, де тривають збройні заворушення. А посол Євросоюзу зазнав нападу у власній резиденції.
Про напад на посла ЄС повідомив голова дипломатії ЄС Жозеп Боррель.
За його словами, на Айдана О'Хара напали в резиденції в Хартумі.
«Це є грубим порушенням Віденської конвенції. Безпека дипломатичних приміщень і персоналу є основним обов’язком влади Судану та зобов’язанням згідно з міжнародним правом», — зазначив Боррель.
Речниця ЄС із міжнародних питань Набіла Массралі повідомила AFP, що 58-річний О'Хара після нападу почувається добре. Вона також уточнила, що делегація ЄС не планує виїжджати з Судану.
Крім того, напередодні під обстріл потрапив конвой із американськими дипломатами — це підтвердив держсекретар США Ентоні Блінкен. Він назвав інцидент «безвідповідальним».
Після обстрілу Блінкен зателефонував генералу та лідеру RSF Мохамеду Хамдану Дагало та головнокомандувачу армії Судану генералу Абдель Фаттаху аль-Бурхану, щоб повідомити, що будь-яка небезпека для американських дипломатів неприйнятна.
Що відбувається в Судані?
15 квітня у столиці Судану Хартумі та прилеглих містах після кількох днів напруги між збройними силами та воєнізованими силами швидкої підтримки Судану (RSF) сталися сутички, ЗМІ заявляють про спробу держперевороту.
RSF казали, що взяли під контроль президентський палац, резиденцію головнокомандувача армії та міжнародний аеропорт Хартума. Збройні сили це заперечують і кажуть, що авіацією знищили табори RSF.
За даними ООН, кількість загиблих цивільних внаслідок сутичок станом на 17 квітня зросла до щонайменше 180, понад 1800 цивільних і учасників бойових дій отримали поранення.
Напруженість виникла через розбіжності щодо того, як RSF мають бути інтегровані в армію. RSF виникли зі збройних формувань «Джанджавід», відомих за конфліктом у Дарфурі. Human Rights Watch звинувачувала RSF у серйозних порушеннях, зокрема тортурах, позасудових убивствах і масових зґвалтуваннях.
У 2019 році, після місяців продемократичних протестів, RSF та армія Судану спільно брали участь у військовому перевороті в країні, за підсумками якого від влади було усунуто Омара Хасана аль-Башира. Той керував Суданом 30 років.
Натомість у Судані створили перехідний уряд. Військові та цивільні чиновники ухвалили угоду про розподіл повноважень між військовими та Суверенною радою. Вона мала керувати країною ще рік до проведення виборів та остаточного переходу до цивільного правління. А втім, між військовими та цивільними групами Судану залишилася напружена ситуація.
У 2021 році відбувся ще один державний переворот. За його підсумками країною почала керувати перехідна суверенна рада, куди входить лідер RSF Мохамед Хамдан Дагало.
У грудні 2022 року армія Судану та RSF підписали підтриману ООН Рамкову угоду, пообіцявши згодом передати владу цивільному уряду. Але питання інтеграції RSF в армію — те, як швидко це має відбутися та за яких умов, — спричинило напругу між сторонами.
- Поділитися: