Зеленський: «Блокада українських портів — своєрідне навчання для потенційних агресорів»
Президент Володимир Зеленський заявив, що інші держави можуть сприйняти морську блокаду як допустимий інструмент тиску на своїх опонентів, якщо росія не отримає покарання за блокаду українських портів.
Про це Володимир Зеленський сказав у зверненні до співтовариства Foreign Policy Community of Indonesia (FPC).
На думку президента, блокада українських портів російськими силами може стати прикладом для наслідування для інших потенційних агресорів, які хочуть підкорити сусідів чи забрати їхню територію.
«Якщо росії вдасться безкарно пройти через це у війні проти України, то інші держави побачать, що морська блокада — це нібито допустимий інструмент тиску в сучасному світі. А отже, жоден із торговельних маршрутів на морі й жодна країна після цього не будуть у безпеці», — наголосив Зеленський.
Він розповів, що вже в липні у багатьох країн закінчаться запаси торішнього врожаю, і восени на світових продовольчих ринках може скластися кризова ситуація, схожа на ту, що була торік в енергетиці у Європі.
У сховищах України наразі зберігається 22 мільйони тонн зернових, але через неможливість їх експортувати ціни на зернові у світі вже зросли. Зеленський зауважив, що згодом це вплине й на вартість іншого продовольства. Урядам країн-експортерів продовольчих товарів уже доводиться скорочувати експорт тієї чи іншої агропродукції зі своїх країн, щоб втримати внутрішні ціни від зростання й захистити власних споживачів.
«За оцінкою ООН, цього року голод у світі додатково охопить близько 40-50 мільйонів людей. Вважаю таку оцінку консервативною. Голод не приходить сам. Разом із ним завжди йде також і політичний хаос, який іще більше погіршує ситуацію, руйнує соціальне життя та створює ще більш небезпечні умови для звичайних людей», — сказав Зеленський.
Потреба в українському зерні
До повномасштабної війни зерно з України допомагало нагодувати 400 мільйонів людей у всьому світі. Тепер ланцюжок постачань порушений, оскільки морський експортний шлях недоступний через блокаду українських портів росіянами.
До повномасштабного вторгнення рф Україна щомісяця експортувала Чорним морем понад 6 млн тонн зерна. Зараз через блокування портів Україна перенаправила експорт через залізничні та автомобільні шляхи, але вони мають нижчу пропускну здатність. Наприклад, у квітні залізницею вивезли лише 617 тисяч тонн продукції.
В Організації Об'єднаних Націй наголошують, що блокада військами рф українських портів у Чорному морі може спровокувати глобальну продовольчу катастрофу, яка призведе до голоду у світі, масової міграції та політичної нестабільності.
- Поділитися: