Зеленський обіцяє помилувати «десятки засуджених ветеранів». Для цього вже діє Консультативна рада і є законопроєкт
Президент Володимир Зеленський заявив, що в Україні «вперше за ці роки» розглядається питання помилування ветеранів війни на Донбасі, які через «прогалини законодавства» були позбавлені правової допомоги.
Про це Зеленський заявив 22 серпня під час виступу на форумі «Україна 30. Захисники».
За словами президента, «сьогодні вперше за ці роки ми активно опрацьовуємо питання помилування десятків засуджених ветеранів». Він уточнив, що питання вирішиться після висновків Комісії з питань помилування.
Про помилування ветеранів АТО і ООС Зеленський заявив після утворення нового органу з питань захисту людей, які воювали на Донбасі, й змін до положення про помилування.
У березні 2021 року Зеленський утворив Консультативну раду з питань забезпечення гарантій прав і основоположних свобод осіб, які брали участь у захисті України, яку очолила радниця заступника голови Офісу президента Альона Вербицька.
Причиною утворення Ради Офіс президента називав «соціальне напруження та запит суспільства на доступ до справедливості й об’єктивного розгляду кримінальних проваджень і судових рішень у справах захисників України».
На презентації Ради у квітні 2021 року Вербицька заявила, що орган надаватиме пріоритет добровольцям, «які через прогалини в законодавстві нині фактично мають нести відповідальність за свій патріотизм».
А в серпні Зеленський оновив склад Комісії з питань помилування і вніс зміни до положення про порядок здійснення помилування.
Зокрема, розширився перелік посадовців, які можуть подати клопотання про помилування, та злочинів, за скоєння яких можуть бути помилувані люди після відбуття трьох чвертей строку покарання (раніше ця норма діяла лише щодо корупційних злочинів).
Крім того, нова редакція положення передбачає, що засідання Комісії з питань помилування може відбуватися дистанційно.
Крім того, комітет Верховної Ради з правоохоронної діяльності рекомендував ухвалити законопроєкт №5240-1 про амністію. Документ поширить дію амністії на найбільш вразливі категорії населення, серед яких згадуються і учасники бойових дій.
Законопроєкт встановлює критерії проголошення амністії (зокрема тяжкість скоєного злочину, похилий вік чи важка хвороба засудженого) і передбачає, що кожне таке рішення ухвалюватиме суд в індивідуальному порядку.
За даними Міністерства у справах ветеранів, статус учасника бойових дій з 2014 року отримали понад 400 тисяч людей. Українська Гельсінська спілка з прав людини підрахувала, що понад 1320 із них зараз перебувають у місцях позбавлення волі або на поселенні.
- Поділитися: