Кандидат в президенти України Володимир Зеленський погодився на дебати з Петром Порошенком, та тільки на стадіоні «Олімпійський» у Києві. За пропозицією Зеленського, їх мають транслювати усі телеканали, а на стадіоні можуть бути присутні усі журналісти. Окрім цього, Зеленський запропонував кандидатам пройти обстеження на нарко- та алкогольну залежність. Зеленський дав Порошенкові 24 години на роздуми. І за 9 годин Порошенко погодився.

Громадське перевірило, чи відповідає пропозиція Зеленського закону.

Володимир Зеленський записав ролик, в якому викликав Петра Порошенка на дебати на НСК Олімпійський
Фото:

Скріншот із відео Зеленського

Як по закону

Закон «Про вибори президента України» визначає, що дебати мають відбуватися в останню п’ятницю перед голосуванням; вони тривають до трьох годин, проте не менше ніж годину. Проводяться коштом бюджету, транслюються Першим Національним каналом Національної телекомпанії України (Суспільне), та можуть безкоштовно транслюватися іншими телеканалами. Участь в дебатах — добровільна. Якщо один з кандидатів відмовиться, то інший може використати цей ефірний час для власного виступу. Дебати можуть також відбуватися по ходу усієї передвиборчої кампанії — за кошти кандидатів.

В законі немає обмежень про місце проведення дебатів — тому пропозиція Зеленського не суперечить йому. Та проведення дебатів регламентується окремим положенням про порядок їх проведення, яке ЦВК затвердило у 2014 році. В ньому зазначено, що дебати проводяться в студії (кімнаті) національного мовника.

Що кажуть на Суспільному

Як пояснили Громадському у прес-службі Суспільного, де раніше кандидатів вже запросили на дебати, канал має технічну можливість провести трансляцію зі стадіону «Олімпійський». Проте, якщо ЦВК не прийме нове положення, в якому виключать норму про студію, а буде керуватися вже чинною, дискусію на «Олімпійському» не можна назвати дебатами, кажуть в прес-службі Суспільного.

Що кажуть на «Олімпійському» і що каже Порошенко

Прес-служба НСК Олімпійський пояснила, що до них не зверталися з пропозицією провести дебати на їхньому майданчику — якщо така пропозиція поступить, керівництво розгляне її.

Першою пропозицію Зеленського прокоментувала депутатка від БПП Марія Іонова. В ефірі Громадського вона заявила, що президент не прийме пропозицію Зеленського. Згодом у новоствореному Telegram-каналі Порошенка запустили опитування «Як би діяв ти?» з двома варіантами відповіді — чинити законно чи порушити закон.

Близько 3-4 години ранку Порошенко оприлюднив у своєму Twitter відео, у якому погодився на умови Зеленського. Чинний президент вказав, що дебати можна провести на базі Суспільного мовника, оскільки є усталені правила.

«Але стадіон, так стадіон. Я чекаю на вас, Володимире Олександровичу», — сказав Порошенко.

Тим часом представниці БПП Ірина Геращенко та Марія Іонова зареєстрували в парламенті новий законопроект про дебати між кандидатами в президенти, розповіла Ірина Геращенко. Цей закон передбачає, що проведення дебатів між кандидатами має бути обов'язковим. Щоправда, на сайті Верховної Ради цього законопроекту поки немає.

У 2014 році Петро Порошенко відмовився від дебатів з Юлією Тимошенко, яка була його основним конкурентом на виборах. Президент тоді сказав, що не хоче брати участь у «собачих боях» під час війни.

Поділитись: