Президент України Володимир Зеленський вніс до парламенту два законопроекти, якими пропонує відтермінувати запровадження нового ринку електроенергії на рік — до 1 липня 2020 року, а також скасувати заборону нараховувати «зелений» тариф домашнім сонячним електростанціям, які встановлені на землі.

Відповідні законопроекти №10376 та №10375 з’явилися на сайті парламенту.

Зазначається, що президент визначив дані законопроекти як невідкладні.

Зазначимо, що оновлений ринок електроенергії має запрацювати в Україні з 1 липня 2019 року, однак перехід до нового ринку наразі критикують регулятори та низка експертів. Зокрема вони наполягають, що наразі інфраструктура для запровадження нового ринку неготова, а за розрахунками Укренерго, у разі запровадження оновленого ринку з 1 липня 2019 року ціни на електрику для промисловості зростуть на 42%.

«На жаль, за 2 роки не було пророблено відповідної роботи щодо підготовки до нового ринку. Тому щоб запобігти різкому зростанню тарифів та кризовим явищам на ринку електроенергії було ініційовано перенесення запуску нової моделі ринку на рік. А разом із тим розробити та втілити у життя помісячний план підготовки до відповідних змін», — прокоментував внесення президентом законопроекту про відтермінування ринку електроенергії представник Зеленського у Кабінеті міністрів Андрій Герус.

Зазначимо, що перехід до нової моделі ринку електроенергії відбувається у межах ухваленого ще у 2017 році закону. Запровадження нового ринку є частиною зобов'язань України в межах Угоди про асоціацію з ЄС.

Інший законопроект №10375 пропонує відновити нарахування «зеленого тарифу» для домашніх СЕС, панелі яких встановлені не на дахах будинків та споруд, а на землі. Раніше Рада ухвалила закон, яким «зелений» тариф для таких СЕС скасовується.

«Пропонується відновити «зелений» тариф домогосподарствам, які мають домашні наземні СЕС потужністю до 30 кВт. Обнулення таких тарифів дрібним електростанціям українців, які інвестували свої заощадження у домашні СЕС, є дуже несправедливим. Але такий закон, на жаль, був прийнятий та підписаний попереднім президентом Порошенком», — зазначив Герус.

Нагадаємо, що під час засідання уряду 5 червня повідомлялося про те, що уряд відмовився переносити запуск ринку електроенергії попри загрозу різкого зростання цін.

22 травня уряд таємно ухвалив рішення про перекладання збитків від продажу електроенергії населенню виключно на державні компанії, що дозволить зберегти прибутки компанії «ДТЕК» Ріната Ахметова. У тарифному регуляторі заявили, що реалізація цієї урядової постанови призведе до зростання цін на електроенергію для промислових компаній на 40-50%.

Так, Уряд поклав спеціальні зобов’язання на Енергоатом, Укргідроенерго та частково на Укренерго. Це означає, що державні компанії повинні будуть продавати електроенергію населенню за зниженими цінами. Це робиться для того, щоб запровадження ринку електроенергії не призвело до різкого зростання тарифів на світло.

Водночас на компанію «ДТЕК» таких зобов’язань не поклали, тому вона й надалі продаватиме свою електрику за вищими, ринковими цінами.

Зазначимо, що більше половини спожитої українцями електроенергії виробляють на АЕС, якими керує Енергоатом. ТЕС, у тому числі компанії «ДТЕК», використовують для покриття нестачі виробленої на атомних електростанціях електроенергії та для балансування споживання (вони покривають потреби в електриці у пікові години).

Новий ринок електроенергії передбачає відокремлення діяльності з розподілу та постачання електроенергії. Це означає, що обленерго тепер не зможуть розподіляти електроенергію та постачати її споживачам. Постачання виділяють в окремий бізнес. Це відповідає європейським стандартам та створює умови для конкуренції.

Реформа оптового сегменту — найскладніша. Його поділять на три частини: ринок двосторонніх договорів, ринок «на добу наперед» та внутрішньодобовий ринок. Буде створено два майданчики: балансуючий ринок та ринок допоміжних послуг. На них системний оператор зможе купувати потужності для балансування енергосистеми. Споживачі зможуть змінювати постачальника.

Поділитись: