Зеленський: Україна очікує від США гарантій безпеки за «ізраїльською моделлю»

Ілюстративне фото. Президенти України та США Володимир Зеленський та Джозеф Байден на саміті НАТО у Вільнюсі, 12 липня 2023 року
Ілюстративне фото. Президенти України та США Володимир Зеленський та Джозеф Байден на саміті НАТО у Вільнюсі, 12 липня 2023 рокуОфіс президента України

Президент Володимир Зеленський вважає, що двосторонній договір із США щодо гарантій безпеки має бути схожим на «ізраїльську модель».

Про це він розповів в інтерв’ю Наталії Мосейчук в етері телемаратону 27 серпня.

Глава держави очікує, що двосторонній договір між Україною та США міститиме питання зброї та фінансів, а також буде ратифікований Конгресом і залишатиметься дійсним незалежно від зміни американського президента.

«Зі США у нас, напевно, буде саме така модель — "ізраїльська", там, де є і зброя, і технології, і тренування, і фінанси тощо. Начебто ізраїльська, але інша держава у нас й інший ворог», — зазначив Зеленський.

Водночас президент додав, що Україна не відмовляється від бажання стати членом НАТО. Як він пояснив, гарантії безпеки потрібні на шляху України до Альянсу.

Що таке «ізраїльська модель»?

Ізраїль не є членом НАТО. Також США не зобов’язані використовувати свою армію для захисту цієї країни у разі війни. Проте Ізраїль ще з часів Другої світової війни отримує значні обсяги американської допомоги. Наприклад, у 2019 році країни уклали десятирічну угоду військової підтримки на 38 мільярдів доларів. А втім, витрачати ці кошти Ізраїль може здебільшого тільки на придбання американського озброєння.

Гарантії безпеки для України

На полях саміту НАТО у Вільнюсі, який відбувався 11–12 липня, лідери «Групи семи» (G7) погодили Спільну декларацію про підтримку України, у якій зазначили, що кожен із них працюватиме з Україною над конкретними двосторонніми довгостроковими зобов’язаннями та домовленостями у сфері безпеки, спрямованими на:

  • забезпечення стійкості ЗСУ;
  • зміцнення економічної стабільності та стійкості України;
  • надання технічної та фінансової підтримки для задоволення нагальних потреб України.

У разі майбутнього збройного нападу з боку росії країни «Великої сімки» зобов’язуються негайно провести консультації з Україною для визначення відповідних подальших кроків.

У декларації Україна визначила й свої зобов’язання. Зокрема, вони стосуються реформування.

Цю декларацію G7 уже підтримали низка країн: Естонія, Латвія, ЛитваБолгарія, Данія, Північна Македонія, Фінляндія, Греція, Ірландія, НідерландиНорвегіяРумуніяЛюксембург та Чорногорія, Словенія, частково визнане Косово тощо.