Зеленський запропонував Столтенбергу невідкладно скликати Раду Україна — НАТО
Президент України Володимир Зеленський просить невідкладно скликати Раду Україна — НАТО для консультацій щодо ситуації в Чорному морі та роботи «зернового коридору» — з такою пропозицією він звернувся до генсекретаря Альянсу Єнса Столтенберга. Зустріч має відбутися найближчими днями.
Про це Зеленський розповів у вечірньому відеозверненні 22 липня.
Він зазначив, що говорив зі Столтенбергом телефоном: «Тематика очевидна. Це виконання домовленостей, яких ми досягли на саміті Альянсу у Вільнюсі. Пріоритет незмінний: це якнайшвидший вступ у НАТО, коли дадуть змогу безпекові умови».
За словами президента, говорили й про безпекову ситуацію, зокрема про російські агресивні кроки в Чорному морі. Зеленський наголосив, що будь-яка дестабілізація в цьому регіоні та зрив роботи експортних шляхів означатимуть проблеми з відповідними наслідками для всіх у світі.
Також, як додав Зеленський, зі Столтенбергом вони обговорили кроки щодо розблокування і забезпечення сталої роботи «зернового коридору».
«У нашій співпраці ми перейшли на новий, вищий рівень — рівень Ради Україна — НАТО. І цей механізм може спрацювати. Я звернувся до Єнса з пропозицією невідкладно скликати таку Раду для відповідних кризових консультацій. Днями зустріч відбудеться. Безпекову кризу в Чорному морі ми можемо подолати», — підкреслив президент.
Зазначимо, що створення Ради Україна —НАТО є одним із трьох заходів, оголошених на саміті у Вільнюсі і спрямованих на те, щоб Україна ще більше наблизилася до членства в Альянсі. Столтенберг пояснював, що члени Ради зможуть ухвалювати рішення на рівні союзників по НАТО. Такі зустрічі можуть відбуватися на різних рівнях.
Про вихід рф із «зернової угоди»
17 липня росія офіційно виступила проти продовження «зернової угоди», про це російська сторона вже повідомила представників інших сторін Спільного координаційного центру. У МЗС росії поскаржилися, що жодну з вимог росії не було виконано.
Президент Володимир Зеленський повідомив, що власники кораблів готові продовжувати постачання без росії. Пізніше він надіслав листи турецькому лідерові Реджепу Таїпу Ердогану та генсеку ООН із пропозицією продовжити роботу «зернової угоди» або її аналога у тристоронньому форматі.
Згодом Міноборони росії заявило, що у зв'язку з припиненням «зернової ініціативи» окупанти з 20 липня будуть розглядати всі судна, що прямують у акваторії Чорного моря до українських портів, як «потенційні перевізники вантажів військового призначення».
Українське Міноборони дало дзеркальну відповідь: заявило, що всі судна, які рухаються до морських портів рф та тимчасово окупованих українських портів, розглядатимуться як перевізники воєнних вантажів «із усіма відповідними ризиками». Після цього в росії пом’якшили свою заяву: мовляв, збираються оглядати судна, а не атакувати.
- Поділитися: