Зеленський зустрівся з держсекретарем США Блінкеном. Про що говорили?

Президент України Володимир Зеленський зустрівся у Києві з держсекретарем США Ентоні Блінкеном. Обговорили, зокрема, майбутній візит лідера Сполучених Штатів в Україну, російську агресію, військову співпрацю та реформи.
Візит Байдена в Україну
Зеленський на спільній пресконференції після зустрічі зазначив, що запросив президента США Джо Байдена приїхати в Україну з офіційним візитом у 2021-му, на тридцяту річницю незалежності України. Але він поки не знає, у якому форматі може відбутися ця зустріч.
Блінкен зі свого боку запевнив, що передасть запрошення Зеленського Байдену після повернення до США, й американська делегація «знайде відповідний час». Але уточнив, що через пандемію Байдену складно їздити за кордон: «Він уже чотири місяці на посаді, але, можливо, найближчим часом зможе виїздити з країни з візитами».
Російська агресія
Блінкен зазначив, що попри відведення частини російських військ від кордонів з Україною багато техніки та військових там досі залишаються.
«Росія має змогу за дуже короткий час агресивно діяти, якщо вона так вирішить. Ми дуже пильно за цим спостерігаємо… Я дуже ціную те, як Україна стримала РФ у межах таких провокаційних дій», — каже держсекретар і наголошує, що США з партнерами працюють над тим, щоб Україна могла себе захистити від РФ.
Зеленський також відзначив украй повільне зменшення російського військового контингенту вздовж кордонів з Україною і на окупованих територіях Криму та Донбасу. Він назвав число в 75 тисяч російських військових.
Ну зустрічі оговорили також питання безпеки у Чорноморському й Азовському регіонах. Зеленський анонсував «велику фундаментальну ідею», але поки що її деталі не розкрив.
Реформи
Блінкен на пресконференції наголосив на важливості боротьби з корупцією в Україні та проведенні реформ. Вважає, що цьому намагаються протидіяти як Росія, так і олігархи й люди, які «переслідують власні вузькі інтереси незаконно і коштом народу України».
Зеленський відзначив обізнаність держсекретаря в українських проблемах. «Я вражений, що команда (делегація США — ред.) прекрасно орієнтується у тому, що у нас відбувається. Прекрасно знає всі деталі. І це великі плюси. Хоча в деяких питаннях, напевно, це і мінуси», — каже Зеленський.
«Північний потік-2»
Президент відзначив єдність позицій України та США в питанні будівництва російського газопроводу. «Я знаю, що в цьому питанні є різні позиції, і в Європі, на жаль, вони іноді не збігаються з позицією України. Але в цьому питанні ми єдині зі Сполученими Штатами», — сказав Зеленський на пресконференції.
Що передувало?
До Києва 6 травня прибув державний секретар США Ентоні Блінкен. Окрім президента, він зустрівся також із прем'єр-міністром Денисом Шмигалем, міністром закордонних справ Дмитром Кулебою та очільниками парламентських фракцій.
Київ став першою європейською столицею, яку держсекретар США відвідав із повноцінним двостороннім візитом.
Офіційно про робочу поїздку в Держдепартаменті повідомили 30 квітня — за тиждень після того, як Росія оголосила, що починає поступово відводити своїх військових від кордонів України, де вони нібито зібралися для військових навчань.
- Поділитися: