Міністерка фінансів Оксана Маркарова (ліворуч), голова hromadske Наталія Гуменюк (по центру) та екс-євродепутатка Реббека Хармс у Дипломатичній академії, Київ, 19 листопада 2019-го
Фото:

hromadske

Запровадити в Україні ринок землі треба було раніше, заявила міністерка фінансів Оксана Маркарова, відповідаючи на запитання, що за 5 років реформ можна було б зробити інакше.

Про це Маркарова сказала в Дипломатичній академії на заході, присвяченому п'ятиріччю hromadske international.

«Нам треба було впровадити земельну реформу раніше. Ми свого часу дозволили приватизацію, але фактично заборонили людям робити з цією землею те, що вони хочуть. Земля має бути вільною», — наголосила вона.

Також міністерка відповіла на запитання, що б вона змінила, якщо повернутися на 5 років назад.

«Щоб я зробила інакше 5 років тому? я б робила все (реформи — ред.) швидше», — сказала Маркарова.

Нагадаємо, 13 листопада парламент попередньо підтримав закон про ринок землі. Згідно з законопроєктом, ринок землі пропонують відкрити з 1 жовтня 2020 року. У проєкті встановили правило, за яким до 1 січня 2024 року не допускається купівля землі юрособами, бенефіціарними власниками яких є іноземці та особи без громадянства.

Президент Володимир Зеленський заявив, що винесе питання продажу сільськогосподарської землі іноземцям на всеукраїнський референдум.

Земельна реформа передбачає фінансову підтримку дрібних фермерів, водночас вона також має сприяти розвитку середніх і великих фермерів, повідомив заступник міністра розвитку економіки Тарас Висоцький.

Наявність заборони на продаж землі та відсутність ринку сільськогосподарських земель в Україні призводить до того, що економічне зростання недоотримує близько 1% від валового внутрішнього продукту щороку, зазначив головний економіст Європейського банку реконструкції та розвитку Сергій Гурієв.

Зазначимо, що через заборону на продаж сільськогосподарської землі в Україні (дію мораторію на продаж) єдиним способом передати землю іншій зацікавленій особі за винагороду є її здача в оренду. Договори на оренду землі зазвичай є довгостроковими та укладаються в середньому на 8-10 років. При цьому, вартість оренди земельних паїв є заниженою, а ринок — неконкурентним, адже, як правило, на оренду паїв претендує лише один орендар, який і диктує ціну.

Поділитись: