Cпікерка Палати представників Конгресу США Ненсі Пелосі оголошує про імпічмент президенту Дональду Трампу після голосування, Вашингтон, США, 18 грудня 2019 року
Фото:

EPA-EFE/JIM LO SCALZO

10 годин дебатів, а перед тим — три місяці виснажливої роботи, зустрічей, розслідувань. 18 грудня Палата представників США таки оголосила імпічмент президентові Дональду Трампу, а на чолі процесу була 79-річна спікерка Ненсі Пелосі.

«Шкода, що безрозсудні дії президента призвели до імпічменту. Він не дав нам вибору», — впевненим і суворим голосом Пелосі оголосила про імпічмент Трампу.

79-річна Пелосі, перша жінка на посаді спікера Палати представників, запам’ятається як та, хто втретє в історії оголосив імпічмент американському президенту. Хто така Ненсі Пелосі?

Демократка з дитинства

Ненсі з дитинства була залучена до політики. Її батько, Томмі Д’Алезандро, став першим італійсько-американським мером міста Балтімор, і переобирався на цю посаду тричі. Вона та її п’ятеро братів звикли допомагати йому під час кампаній. Вже у 12 років Ненсі відвідала свій перший Національний з’їзд Демократичної партії, де обирають кандидатів у президенти. 

«Чого я навчилася від батька? Всього, сказала Пелосі Baltimore Sun ще в далекому 1995. – Я не вчилася, як на уроках. Це просочувалося в мене. Я це вдихала. Це не можна висловити. Політика стосується кожної хвилини кожного дня. Це мистецтво ухвалення законів, ведення справ, навіть найменших послуг». 

Матір п’ятьох, бабуся дев’ятьох

За свого чоловіка Пола Пелосі Ненсі вийшла заміж у 1963. Наприкінці 70-го року в пари уже було п’ятеро дітей — чотири дівчини та один хлопчик. Будучи мамою та домогосподаркою, вона все одно почала пробивати шлях у політику — волонтерити у кампаніях демократів, шукати спонсорів, залучати підтримку людей. 

«Я стала така енергійна, ефективна у використанні часу, готова передавати обов’язки дітям. Це приводить тебе у форму», – якось розповіла жінка The Washington Post.

Лідерка демократичної меншості Палати представників США Ненсі Пелосі з чоловіком Полом Пелосі, Вашингтон, округ Колумбія, США, 7 червня 2011 року
Фото:

EPA/JIM LO SCALZO

Одна з них, Крістіна, стала політичним стратегом Демократичної партії, а Александра, наймолодша, — журналісткою та режисеркою-документалісткою. Решта дітей не ведуть публічне життя. Загалом Пелосі-старша має дев’ять онуків.

«Я матір п’ятьох та бабуся дев’ятьох. Я розпізнаю істерику, якщо її побачу», — сказала Пелосі, коментуючи дії президента Трампа під час шатдауну.

Конгресвумен у 47

У Сан-Франциско, куди вони згодом переїхали з родиною, Пелосі подружилася з конгресменом Філіпом Бартоном. Згодом її обрали членкинею Національного комітету Демократичної партії від Каліфорнії, а в 1981 Пелосі очолила партію в штаті.

Однак у велику політику жінка не йшла аж до 1989 — доки наймолодша донька, Александра, не перейшла у старшу школу. 

У той час в її друзів, родини Бартонів, сталася трагедія — помер чоловік Філіп. Після його смерті, у Конгресі його замінила дружина Сала. Проте, захворівши на рак, вона вирішила не переобиратися, й у 1989-му підтримала кандидатуру Пелосі на пост конгресвумен. 

«Губернатор призначив дуже ранню дату для спеціальних виборів, розповідала Пелосі виданню Baltimore Sun. — У мене було 7 тижнів на кампанію. Ми провели 100 вечірок вдома, залучили 4000 волонтерів, аби ті ходили від дверей до дверей. Я зібрала мільйон доларів — і все за сім тижнів». 

Пелосі уже 31 рік представляє Сан-Франциско у Конгресі. 

Cпікерка Палати представників Конгресу США Ненсі Пелосі (в центрі) відповідає на питання журналістів про процес розслідування імпічменту, Вашингтон, США, 31 жовтня 2019 року
Фото:

EPA-EFE/MICHAEL REYNOLDS

Перша жінка на посаді спікера Палати Представників

У 2007 Ненсі Пелосі стала першою жінкою на посаді спікера Палати Представників Конгресу США. 

«Це момент, якого ми чекали понад 200 років. Але жінки не просто чекали. Жінки працювали. Ніколи не втрачаючи надію, ми працювали, аби виконати обіцянку Америки, що всі жінки та чоловіки створені рівними».

Вступна промова Пелосі на посаді спікерки Палати Представників, 2007 рік

На каденцію Пелосі у Палаті представників припала війна в Іраку. Вона весь час критикувала бойові дії та закликала адміністрацію Джорджа Буша гарантувати мир. Із цим президентом у Пелосі склалися не найкращі відносини, вона навіть закликала розслідувати його діяльність.

А у 2008 Дональд Трамп казав, що було би добре, якби Пелосі оголосила Бушу імпічмент. 

З наступним президентом Бараком Обамою у Пелосі склалися кращі взаємини: після фінансової кризи 2008-го, Пелосі провела через Палату представників Акт про відновлення та реінвестування 2009-го року, аби врятувати та створити робочі місця, зменшити податки для зайнятих громадян та надати допомогу сім’ям.

Вона також долучилася до реформи охорони здоров’я, одного з найбільш масштабних проектів в історії США, який ще називають Obama Care. Його основною метою було розширити доступ американців до медичного страхування та зробити його більш якісним. У 2017 Трамп цю реформу скасував. 

Cпікерка Палати представників Конгресу США Ненсі Пелосі (в центрі) з прихильниками DACA — програми, яка захищає від депортації тисячі молодих людей, нелегально ввезених у США батьками в дитячому віці, біля будівлі Верховного суду у Вашингтоні, США, 12 листопада 2019 року
Фото:

EPA-EFE/JIM LO SCALZO

Жінка, що оголосила Трампу імпічмент

Попри великі досягнення, Пелосі, скоріш за все, запам’ятають як ту, хто оголосила імпічмент Дональдові Трампу.

Як пише The New York Times, з дня, коли стало відомо про тиск Трампа на Україну, Пелосі присвятила себе цій справі повністю. Раз, а то й двічі на день вона зустрічалася з лідерами комітетів, що розслідували діяльність президента. Крім того, Пелосі особисто затверджувала слова виступів — коли Адам Шифф показав їй текст свого публічного виступу, в одному з речень вона навіть змінила «був» на «є», аргументуючи це тим, що теперішній час має впевненіший посил, пише медіа. 

«Пелосі маестро неслухняного оркестру демократів. Ніби диригент, вона керувала процесом з дисципліною, а часом із залізним кулаком, вирішуючи, які ноти грати, коли бути швидким, а коли сповільнитися — і коли дозволяти музикантам грати соло», – так описує журналіст The New York Times процес, яким керувала спікерка. 

Поділитись: