Знайшовся мікроб, який захищає від малярії комарів. Це може допомогти приборкати зараження серед людей

Учені з Великої Британії, Кенії та Південної Африки виявили мікроб, який запобігає інфікуванню комарів малярією. Цей мікроб планують використати для пошуку шляхів викорінення малярії серед людей.

Про свою знахідку вчені написали в науковому виданні Nature Communications.

Йдеться про одноклітинний організм мікроспоридію MB (Microsporidia MB), який виявили під час дослідження комарів неподалік озера Вікторія, що розташоване на кордоні Кенії, Уганди й Танзанії.

Дослідники не виявили жодного комара, який би одночасно містив цей мікроб і збудника малярії — малярійного плазмодія. Чому саме це відбувається — поки остаточно не відомо. Вчені припускають, що мікроспоридія MB або зміцнює імунітет комара, або впливає на його метаболізм так, що плазмодій там просто не може існувати.

Самі по собі мікроспоридії — паразити, утім конкретно цей вид може позитивно впливати на комарів. За попередніми підрахунками, згаданий мікроб присутній в організмі 5% комарів.

«Дані, якими ми володіємо, показують, що блокування складає 100%, це дуже сильне блокування малярії. … Думаю, це сприймуть як справді великий науковий прорив», — повідомив у коментарі BBC Джеремі Герен із кенійського Міжнародного центру фізіології та екології комах, який був співавтором дослідження.

Тепер учені планують ретельніше дослідити виявлену мікроспоридію та її шляхи поширення. Якщо її дієвість підтвердиться, то науковці зможуть штучно простимулювати поступове поширення цього мікроба серед комарів. Оскільки він не вбиває комарів, шкоди природним екосистемам від цього не буде.

Зазначимо, що збудник малярії — малярійний плазмодій — передається людині через укуси комарів. Він майже не завдає шкоди організму комара, а в людини викликає інфекційне захворювання, від якого щороку помирають близько 400 тисяч людей — переважно діти віком до 5 років.