Чи зміниться світ після зустрічі Трампа й Кім Чен Ина?
«Божевільний дідуган» і «маленька людина—ракета» проведуть зустріч, яка може змінити світ. Президент США Дональд Трамп і лідер Північної Кореї зустрінуться у Сінгапурі 12 червня.
Цей саміт уже назвали «історичним», адже він може покласти край давній конфронтації, що неодноразово наближала загрозу ядерної війни. Про що цей саміт та як саме він може змінити світ — розповідає Громадське.
До чого весь цей шум?
В американського президента щодень відбуваються важливі зустрічі, саміти, конференції… Проте Кім Чен Ин, знаний у світі як диктатор та вождь ядерної держави, такого графіку не має.
Це стане першою в історії зустріччю на такому рівні. Відтоді, як Корейський півострів розділився у 1948, комуністичні лідери КНДР не мали прямих переговорів із чинними американськими президентами. Та Трамп, прийшовши до влади, заявив, що ладен усе змінити.
«На відміну від багатьох, я би віддав Трампу належне, — сказав Громадському директор Центру військово-політичного аналізу в Інституті Хадсона Річард Вайтц. — Він зайшов набагато далі, ніж його попередники, у погрозах щодо ядерної війни, він зайняв набагато агресивнішу позицію щодо КНДР. Я гадаю, це налякало їх. Його стратегія максимального тиску може спрацювати у цьому випадку».
Експерт зазначає, що для світової спільноти запобігання поширенню ядерної зброї є надважливим завданням. Оскільки наявність її в одній країні при відсутності тиску з боку міжнародних лідерів може спонукати інших розвивати ядерні програми, що несе загрозу ядерної війни.
Саміт у Сінгапурі вирішить усі суперечки?
До переговорів Трампа й Кім Чен Ина фактично готувалися від березня, коли лідер Білого Дому погодився на зустріч. Однак цьому передував довгий і складний шлях домоволеностей — тож очікувати, що все вирішить одна розмова невиправдано.
Сам Трамп підкреслив, що це початок довготривалого процесу:
«Це, скоріше, зустріч для знайомства. Я ніколи не говорив, що все закінчиться на одній зустрічі. Але відносини розбудовуються, і це дуже позитивна річ».
Окрім питання денуклеаризації КНДР, очікується й підписання договору, що формально завершить Корейську війну, пише BBC. Фактично бойові дії зупинилися у 1953, однак тоді перемир’я так і не підписали.
Крім того, за словами американського президента, якщо все пройде успішно, Кім Чен Ина ймовірно запросять у Білий Дім. А якщо ні — Трамп покине зустріч.
Президент США Дональд Трамп (другий праворуч) та Держсекретар США Майк Помпео (праворуч) зустрілись із Кім Ен Чолем (ліворуч) — колишнім начальником військової розвідки Північної Кореї та одним із найближчих помічників Кім Чен Ина — у Білому домі, Вашингтон, округ Колумбія, США, 1 червня 2018 року. Кім Ен Чоль вручив президенту Трампу лист від північнокорейського лідера Фото: EPA-EFE/OLIVIER DOULIERY/POOL
Тепер Північна Корея відмовиться від ядерної зброї?
Таку умову висувають Сполучені Штати. Північна Корея уже зробила кроки назустріч — на початку червня демонтувала головний випробувальний полігон Іхарі, призначений для випробування двигунів балістичних ракет, напередодні підірвала тунелі на своєму єдиному ядерному полігоні Пхунгері. Однак це не є гарантією закриття ядерної програми.
Балістичні ракети традиційно були основною гарантією безпеки країни для її лідерів, ще від початку програми у 50-х. Розробка ядерної зброї була ядром режиму і ключовим меседжем пропагандистської машини.
Для США повна денуклеаризація (іншими словами, відмова від ядерної зброї) є основною передумовою для подальших переговорів. Однак сумнівно, що КНДР піде на такий крок без гарантій безпеки. А це, зокрема, включає роззброєння усіх інших на Корейському півострові, включаючи Сполучені Штати, чиї війська дислоковані у Південній Кореї.
Які прагнення у довгостроковій перспективі?
«Я вірю, що з часом ми дійдемо до одного надійного рішення, яке полягає у тому, що чинний уряд Північної Кореї піде, а КНДР об’єднається з Південною Кореєю і таким чином, на півострові існуватиме одна корейська держава», — вважає експерт Центру військово-політичного аналізу в Інституті Хадсона Річард Вайтц.
У 1945 році Корейський півострів звільнили від японського панування і розділили на зони впливу США та СРСР: північна частина опинилася під контролем Радянського Союзу, а на чолі Москва поставила «вірного сталінця», корейського комуніста Кім Ір Сена (діда Кім Чен Ина).
Об’єднання півострова — це політична мета, заявлена урядами обидвох Корей. Для цього в обох урядах створені міністерства з об’єднання Кореї. Про це говорив і Кім Чен Ин:
«Ми не люди, які повинні протистояти один одному, ми повинні жити в єдності. Ми довго чекали, коли цей момент трапиться. Всі ми».
За весну 2018 відбулося вже два міжкорейських саміти, де порушували питання об’єднання. Такі переговори відбувалися вперше з 2011 року, відколи Кім Чен Ин очолив КНДР. Однак на швидке зближення навряд чи можна сподіватися через не лише ідеологічні, а й економічні розбіжності.
«Якщо ми подивимося на стан економік, то Південна Корея у 40 разів перевершує свого північного сусіда. Розробляючи ядерну зброю, вони залишають людей без їжі помирати від голоду, — розповів Громадському Лі Ман Хі, президент південнокорейської організації «Небесна культура, мир у всьому світі та відновлення світла (HWPL)», яка бореться за відновлення миру у всьому світі та має консультативний статус при ООН. — Якщо з мудрістю дивитися на ситуацію, то об’єднання Корейського півострова є доволі легкою справою. Для цього потрібно, аби громадяни Північної і Південної Кореї вільно пересувалися по півострову. Далі, якщо з’явиться політичний лідер, який матиме достатньо сили і впливу, а також поваги до громадян, він зможе стати президентом об’єднаної Кореї».
Жителі Сеула також не сподіваються на швидкий прогрес і з обережністю спостерігають за переговорами, оскільки спроби налагодити відносини уже були провалені.
«На мою думку, це не так просто через розбіжності і в культурі, і в економіці. Ми зовсім різні. Цього не станеться найближчими роками. Адже Кім Чен Ин, як і його попередники, постійно розверталися до нас спиною. Тож ми досі не довіряємо їм. Він сказав, що вони зупинять війну, це великий крок. Але нам потрібно більше часу, аби зрозуміти, що далі», — розповів Громадському працівник одного із південнокорейських готелів Хоссан Руу.
Північнокорейський лідер Кім Чен Ин (в центрі ліворуч) та прем'єр-міністр Сінгапуру Лі Сянь Лун (праворуч) під час зустрічі у Президентському палаці, Сінгапур, 10 червня 2018 року. Американський президент Трамп і лідер Північної Кореї Кім Чен Ин зустрінуться 12 червня у Сінгапурі на саміті Фото: EPA-EFE/WALLACE WOON
Що передувало зустрічі?
1 січня
У своїй новорічній промові Кім Чен Ин висловив бажання налагодити відносини з Південною Кореєю. Водночас, згадав, що має «ядерну кнопку» на столі.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ Таємниця ядерної кнопки: її не існує
9 січня
Офіційні представники Північної та Південої Корей зустрілися на кородоні та домовилися про виступ спільної делегації на Зимових Олімпійських Іграх у Пхьончхані.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: 10 фактів про Олімпіаду в Південній Кореї
9 лютого
Команда під об’єднаним прапором двох Корей пройшлася на марші націй. На Ігри приїхала сестра Кім Чен Ина та Кім Йон Нам, церемоніальний голова КНДР.
7 березня
Після поїздки у Пхеньян, радник президента Південної Кореї з нацбезпеки, повідомив, що північнокорейський лідер готовий до переговорів зі США.
9 березня
Трамп прийняв запрошення Кім Чен Ина до переговорів.
27 березня
Кім Чен Ин здійснив неочікуваний візит у Пекін, де зустрівся з президентом Сі Цзиньпінем, аби підкріпити важелі впливу на переговорах із Трампом.
Північнокорейський лідер Кім Чен Ин (другий ліворуч) на запрошення президента Китаю Сі Цзиньпіня (другий праворуч) відвідав Китай із візитом (на фото Кім Чен Ин (другий ліворуч) із дружиною Лі Соль Чжута та Сі Цзиньпінь (другий праворуч) із дружиною Пен Ліюань під час чайної церемонії у Пекіні, Китай, 27 березня 2018 року) Фото : EPA-EFE/KCNA
18 квітня
Трамп підтвердив, що Майк Помпео, на той час голова ЦРУ, секретно зустрічався з Кім Чен Ином і заявив про налагодження діалогу.
21 квітня
КНДР заявила про призупинення випробувань і пообіцяла закрити ядерні полігони.
Глава КНДР Кім Чен Ин (ліворуч) зустрівся із президентом Південної Кореї Мун Чже Ін у демілітарізованій зоні між країнами, 27 квітня 2018 року. Кім Чен Ин став першим північнокорейським лідером, який перетнув кордон Південної Кореї після закінчення війни в 1953 році. Президент Мун Чже Ін зустрів його у прикордонному селі Пханмунджом Фото: EPA-EFE/KOREA SUMMIT PRESS POOL
27 квітня
Кім Чен Ин зустрівся з Мун Чже Ином, президентом Південної Кореї. Це стало першою такою зустріччю з 2011 року.
7 травня
Кім Чен Ин вдруге зустрівся з китайським президентом і закликав до «стратегічної співпраці» між традиційними союзниками.
9 травня
Майк Помпео, на той час уже державний секретар, знову відвідав Пхеньян. Північна Корея на знак дружби відпустила трьох американців, які були ув’язнені в КНДР.
10 травня
Трамп оголосив, що зустрінеться з Кім Чен Ином у Сінгапурі 12 червня.
16 травня
КНДР погрожує скасувати саміт у знак протесту щодо спільних навчань США і Південної Кореї. Пхеньян підкреслив, що не відмовиться від ядерної зброї в односторонньому порядку.
24 травня
Дональд Трамп скасував заплановану зустріч через «гнів і ворожість» КНДР.
Президент США Дональд Трамп на брифінгу у Білому домі говорить про скасування зустрічі з Кім Чен Ином у Сінгапурі, Вашингтон, округ Колумбія, США, 24 травня 2018 року Фото: EPA-EFE/JIM LO SCALZO
28 травня
Сполучені Штати вирішили відкласти запровадження нових санкції проти Північної Кореї.
1 червня
Після переговорів з головним північнокорейським посланцем у Білому домі Кім Ен Чолем, Трамп заявив, що зустріч усе-таки відбудеться.
- Поділитися: