Ампутовані кінцівки, унікальні операції та земельні чвари. Життя лікарень Дніпра на військових рейках

«Жоден з них не може розмовляти. Дивитися важко…» — каже Сергій Риженко, головний лікар Дніпровської обласної лікарні імені Мечникова.
До реанімаційної щойно привезли постраждалих. Перед цим гул повітряної тривоги змінився сиренами «швидких». По Дніпру знову вдарили росіяни.
За 10 років війни у Мечникова лікували майже 32 тисячі військових. З цієї колосальної кількості 28 тисяч припадають уже на час повномасштабного нападу.
Зрізане осколками обличчя. Відсутність великих ділянок шкіри через розвиток гнійного запалення. Відкритий кишківник. Відірвані кінцівки. Це поранення, з якими тут стикаються медики. Поранення і військових, і цивільних.
Місцеві лікарі врятували 95,1% людей, яких доставили до лікарні. Після порятунку на частину пацієнтів ще чекає шлях реабілітації. У Дніпрі її проводять у двох закладах — Міській клінічній лікарні №4 і вже згаданій лікарні Мечникова.
Про повернення поранених бійців до життя, складнощі роботи в умовах обстрілів, а також про чутки щодо конфлікту з мером Дніпра за землю лікарні — у матеріалі hromadske.
Реабілітація — це не лише «грязі та масажі»
Після важкого поранення у Бахмуті в Андрія ампутовані обидві руки. Його ціль — сісти за кермо. Для цього проходить курс реабілітації у 4-й лікарні. Ще один військовий працює з ерготерапевтом, щоб відновити моторику рук: вчиться тримати предмети, їсти й таке інше.
До 2020 року тут було звичайне фізіотерапевтичне відділення: грязі, електрофорез. Тоді ж у лікарні почали змінювати філософію. Тепер тут сучасне обладнання та мультидисциплінарна команда: від фізичних терапевтів до соціальних працівників. Робота фахівців з реабілітації — допомогти максимально відновити втрачені функції та повернути людину до життя.
За час війни у Дніпровській міській клінічній лікарні №4 працювали з понад 28 тисячами військових. Зараз близько 30% пацієнтів після невідкладної допомоги залишаються у закладі — проходять реабілітаційний курс. Цьогоріч відділення реабілітації планують розширити. А поки решту поранених військових після лікування відправляють до інших закладів, переважно на захід країни.
Центр реабілітації у лікарні Мечникова створили в рекордні строки — 5,5 місяця. Його відкрили наприкінці березня 2024-го, але далі продовжують доукомплектовувати. Тут реабілітацію пройшли вже 180 людей. За словами Риженка, більшість із них були у важкому стані.
Директор лікарні стверджує, що понад 80% пацієнтів надходять у такому стані, коли не можуть навіть сказати слово «мама», забувають своє ім'я. На них чекає маса операцій та курс стабілізації в реанімаційних відділеннях. Були й такі, кому за тиждень робили понад 20 оперативних втручань.
Зараз у закладі виконують сотні операцій, які до великої війни були неможливими. Це ангіографічні дослідження, діставання уламків з головного мозку та судин, операції на легенях і серці, пробитому шлунку та кишківнику.
Ми ніколи раніше не бачили, щоб у людини не було чотирьох кінцівок — це все ми побачили тут. Увесь череп перешитий, тому що була вибухова травма, і кістки черепа розламалися. Чоловіка врятували.Сергій Риженко, головний лікар Дніпровської обласної лікарні імені Мечникова
Головний лікар зауважує, що за час війни змінився і характер поранень. Ураження кулями — це 10% травм. Усе інше — поранення, спричинені вибухом. Зокрема від мін. Медики підрахували, що близько трьох тисяч воїнів унаслідок таких травм утратили кінцівки.
Риженко переконаний: «Зберегти життя важливіше, ніж кінцівку. Її можна спробувати вилікувати, але у більшості випадків вона працювати не буде. Людина просто цю кінцівку носить за собою».
А от найважчим пораненням він вважає втрату зору.
Навантаження на лікарню
У лікарні Мечникова — 1175 ліжок. Станом на ранок 23 квітня у закладі було 1706 пацієнтів. Щоб забезпечити роботу, добрали 300 людей. Більшість із Бердянська, Маріуполя та інших прифронтових чи окупованих міст.
Головний лікар каже, що вже понад два роки фактично живе у лікарні. Водночас визнає, що існує проблема, коли медики на такій роботі вигорають. Скаржиться й на те, що деякі цінні спеціалісти виїхали за кордон.
«Хто на симпозіум, хто ще кудись — і зостались там. Такі приклади є, на жаль. Це спеціалісти, які працюють з новітніми технологіями. Їх перетягують, це велика проблема», — нарікає головний лікар.
Не один Риженко змушений жити в лікарні — у такому режимі зараз багато його колег. Розваг тут особливо й немає, тож нині у планах побудувати антивандальний спортивний майданчик. Щоб була змога бодай трошки займатися спортом, коли в медиків випадає вільна хвилина.
Головний лікар ділиться, що часто й уві сні бачить пацієнтів, які були на «нулі життя», але змогли видряпатися з цього стану.
Спочатку шок: здається, що тут нічого вже не зробиш. У нас хлопець 11 днів був у комі. Думаю, все… На 11-й день пішло різке одужання. Він став розмовляти, підійматися. І вже через два тижні ми його відправили далі на лікування — на евакуацію, відновивши принаймні на 50%.Сергій Риженко, головний лікар Дніпровської обласної лікарні імені Мечникова
Питаю, чи лікували у Мечникова окупантів. Раніше Риженко визнавав, що у його лікарні це робили. Нині ж говорити про це не захотів.
Чи є конфлікт із мером Дніпра?
Проте лікування поранених росіян — не єдина контроверсійна тема для спілкування з головним лікарем Мечникова. У мережі траплялися згадки про «ботоферми Риженка», примус до персоналу хвалити його у соцмережах, а ще про те, що публікації лікаря з історіями та діагнозами пацієнтів і їхніми фото порушують лікарську таємницю та норми етики.
Риженко такі закиди заперечує: стверджує, що пости про поранених військових робить тільки з їхнього дозволу: «В останнього хлопця запитав, чи хоче, щоб я його історію розповів. Він каже: “Хочу, щоб у моєму селі у Волинській області знали, що я не просто там сидів і курив на Херсонщині”».
Появу критичних щодо нього дописів лікар повʼязує з «опонентами, яким нема чого сказати». Він певен, що це переважно «рейдери, які хотіли забрати частину території лікарні, тож їм треба якусь негативну інформацію дати про заклад».
— Це пов'язано з Філатовим?
— Я не казатиму прізвища. Є люди, які хочуть через свої корисливі мотиви всіх облити брудом. П’ять років нас тримали підвішеними, бо не було прав на землю. Ми не дамо порушувати місцевий порядок, який був багато століть, — ні мерам, не перам.
— У вас є конфлікт із мером?
— У мене нема. Це питання, яке стосується не моїх уподобань, а нашої цілісності. Ось, бачите, дві новобудови. А там у нас є старий пологовий будинок, де ми хочемо побудувати новий. Їм дуже хотілося цю частину. Залишився маленький шматочок, з якого є вид на Дніпро. Ми кажемо, що там буде пологовий будинок, а нам відповідають: «Ні, ми вам землі не дамо».
Коли побачив, що на території пологового будинку ходять і починають усе вимірювати, я сказав: «Філатов, якщо у тебе з мізками все нормально, ти не будеш цього робити, а як будеш — ми тобі не дамо». І не дали. Він документи на сесії міськради мені повернув, 5 років тримав їх.Сергій Риженко, головний лікар Дніпровської обласної лікарні імені Мечникова
У вересні 2023-го Риженко подав до суду позов проти міського голови Дніпра Бориса Філатова. Предмет позову — захист честі, гідності та ділової репутації, а також спростування неправдивої інформації. Все через пости у фейсбуці мера та суперечки про землю.
Риженко вказував, що Філатов щодо нього вживав такі слова: «нарцис-психопат», «тупий», «мерзота». Суд першої інстанції частково задовольнив позов і визнав висловлювання образливими. Але потім Борис Філатов подав апеляцію — і виграв її. Дніпровський апеляційний суд мотивував своє рішення тим, що слова мера є оцінювальними судженнями, а не конкретними твердженнями, тож не підлягають спростуванню.
Лікар каже, що оскаржуватиме це рішення у Верховному Суді.
Коли людина починає губити моральний образ, а судді на містечковому рівні йдуть на прив’язі в мера, — це дуже неприємно. Їм дають цілу теку зібраних образ і пояснюють, що не можна так називати лікаря та й просто будь-яку людину. А судді відказують, що це «дружнє листування». Так неправильно, і я хочу довести це.Сергій Риженко, головний лікар Дніпровської обласної лікарні імені Мечникова
Водночас головний лікар Мечникова визнає, що таке рішення апеляційної інстанції симптоматичне для ситуації в місті: «Ми й не чекали, що може бути інша реакція. Не хочу нічого казати про суддів, але по-людськи — вони зробили помилку: дали прецедент тому ж Філатову всіх посилати далі. А кожна людина повинна жити з повагою».
У Верховному Суді перебуває і сама справа про землю. Ще у 2018 році міська рада Дніпра припинила для лікарні право постійного користування ділянкою понад 8 гектарів.
Медзаклад просив суд визнати протиправною бездіяльність міськради через ненадання дозволу у визначені законом строки — на розроблення проєкту землеустрою щодо відведення земельної ділянки, на якій планують збудувати пологовий. Суд першої інстанції задовольнив позов лікарні частково, але згодом це рішення скасували в апеляції.
Сам же Філатов торік у червні звинуватив Риженка, що той як керівник лікарні подав не всі документи для оформлення землі. Дорікає мер Дніпра і Риженку як депутату. Головний лікар Мечникова з 2020 року очолює фракцію «Слуги Народу» в міській раді (тоді ж він навіть був конкурентом Філатова на виборах міського голови).
«За 38 сесій та понад 7 тисяч земельних питань він голосував тільки два рази. Краще запитайте у свого керівника, де ж це рейдерське захоплення? А ще краще — йдіть лікувати, це набагато важливіше. Закінчуйте ганьбитися перед містом», — йшлося у дописі міського голови.
hromadske звернулося із запитом до Бориса Філатова з проханням надати свою позицію щодо цих двох справ. На момент публікації відповіді ми не отримали.
Натомість Риженко у розмові з hromadske вказав, що очікує справедливості від Верховного Суду у справі про землю.
«Там, де в нас хотіли відтяпати землю, хочемо побудувати новий пологовий будинок, який дивитиметься на Дніпро. Щоб кожний дніпровець, який родився тут, знав, що він хазяїн цього міста — хазяїн Дніпра. У мене нема тут жодного сантиметра землі. Я не претендую ні на що особисто, але хочу, щоб усі розуміли, що земля лікарні — свята», — підсумував головний лікар Дніпровської обласної лікарні імені Мечникова.
- Поділитися: