У Раді зареєстрували законопроєкт про «податок на бездітність». А після критики — відкликали

Народний депутат від «Слуги Народу» Сергій Гривко зареєстрував у Верховній Раді законопроєкт, який має на меті поліпшити демографічну ситуацію в Україні шляхом запровадження «податку на бездітність». Після критики автор відкликав документ.
Відповідний законопроєкт №11264 з’явився на сайті парламенту.
Автор документа пропонував встановити демографічний збір для всіх громадян віком від 21 до 58 років — крім людей, які мають трьох або більше дітей, або ж які мають безпліддя, чи інвалідність І групи.
Цей демографічний збір, на думку депутата Гривка, мав складати:
- 1,5% від усіх доходів, отриманих у грошовій формі — для громадян, які не мають дітей;
- 1% — для тих, хто має одну дитину;
- 0,5% — для людей, які мають двох дітей.
Крім того, у законопроєкті пропонується підвищити державну допомогу при народженні дитини та запровадити інші види допомоги: на утримання дитини до досягнення нею шестирічного віку та допомогу дитині на майбутнє.
У мережі після розголосу переважно критикували законопроєкт. Голова парламентського комітету з фінансів, податкової та митної політики Данило Гетманцев заявив, що шансів на ухвалення цього «гротескного» законопроєкту немає.
«Податок на бездітних існував в різні часи в Римі, фашистській Італії, комуністичній Польщі і, безперечно, в СРСР з 1941 року до самого кінця імперії. В народі звався податком на яйця, враховуючи нерівний податковий статус жінок і чоловіків. Напевно, надихнувшись саме цими історичними прикладами колега Гривко зареєстрував свій резонансний законопроєкт», — відзначив Гетманцев.
А вже згодом сам автор Гривко відкликав законопроєкт про «податок на бездітність», розповів народний депутат Ярослав Железняк.
Демографічна ситуація в Україні
За оцінками НАН України, на 1 січня 2022 року чисельність населення України в кордонах 1991 року становила 42 мільйони людей, на серпень 2023 року — 36,3 мільйона, з яких на підконтрольних українській владі територіях — 31,5 мільйона.
В уряді прогнозують, що населення України може сильно скоротитися: до 28,9 мільйона на 2041 рік і до 25,2 мільйона на 2051-й.
Однією із головних загроз демографічному розвитку України є швидке скорочення чисельності населення — оскільки смертність перевищує народжуваність, а трудова міграція стала масштабною. У 2012 році сумарний коефіцієнт народжуваності в Україні становив 1,5 на одну жінку, у 2020-му — 1,2, а за період збройної агресії рф цей показник знизився до 1. Це значно менше за показник, який забезпечує просте відтворення населення (2,2).
У Мінсоцполітики наголошують, що Україна потребує системного стратегічного рішення, яке дасть змогу мінімізувати ризики та пом’якшити загрози, забезпечити необхідний обсяг людського капіталу і чисельність робочої сили для повоєнного відновлення економіки.
- Поділитися: