У Чернігові після УПЦ МП відновлюють середньовічний собор, щоб відкрити для відвідувачів

У Чернігові музейники відчищають розпис на стінах та прибирають сміття зі Спасо-Преображенського собору XI століття, яким до 2023 року користувалася Українська православна церква московського патріархату.
Про це повідомляється на сайті Національного архітектурно-історичного заповідника «Чернігів стародавній».
Зазначається, що наразі співробітники заповідника відчищають пам’ятку від бруду й нагару на стінах, а також від сміття й демонтують конструкції, незаконно встановлені УПЦ МП.
Гендиректорка «Чернігова стародавнього» Наталія Реброва назвала стан собору «жахливим». На її думку, представники УПЦ МП не цінували пам’ятку. Також Реброва запевнила, що після відновлювальних робіт церкву відкриють для відвідувачів.
Поки невідомо, наскільки регулярно Православна церква України зможе звершувати богослужіння в найдавнішому храмі Чернігова. На Різдво, 25 грудня 2023 року, ПЦУ вперше провела богослужіння у Спасо-Преображенському соборі. Відтоді святиню законсервували на зимовий період.
Нагадаємо, у жовтні 2023 року музейні працівники виявили у Спасо-Преображенському соборі російську імперську символіку — ікону Миколи II, останнього імператора російської імперії, та його сім’ї. Тоді вони попросили священників УПЦ МП прибрати зображення російського діяча.
Більше про собор
Цей собор є одним із найдавніших храмів Русі. Він розташований в історичному середовищі Чернігова, у центрі колишнього дитинця. Будівництво собору розпочали приблизно в 1033-1034 роках за розпорядженням першого відомого за літописами чернігівського князя Мстислава Володимировича.
У листопаді 2023 року державі повернули з тривалого тимчасового користування 18 об’єктів заповідника «Чернігів стародавній», зокрема Спасо-Преображенський собор.
Комісія Міністерства культури та інформаційної політики під час перевірки стану пам’яток на території заповідника визнала стан Спасо-Преображенського собору «жахливим».
У грудні 2023 року Комітет ЮНЕСКО із захисту культурної спадщини вніс пам’ятку давньоруського зодчества до Міжнародного переліку культурних цінностей, які перебувають під тимчасовим посиленим захистом.
- Поділитися: