Глави МВС та СБУ доповідають Зеленському щодо розшуку нападника на Фаріон. Справу кваліфікували як замах на вбивство

Ірина Фаріон
Ірина ФаріонTelegram

Міністр внутрішніх справ Ігор Клименко та керівник Служби безпеки України Василь Малюк оперативно доповідають президентові Володимиру Зеленському щодо розшуку нападника на Ірину Фаріон. 

Про це глава держави повідомив у своїх соцмережах. 

Він зауважив, що залучені всі необхідні сили Національної поліції та СБУ, щоби встановити обставини злочину. Тим часом лікарі борються за життя Ірини Фаріон.

«Очевидно, що будь-яке насильство заслуговує лише на засудження, і кожен, хто винен у цьому нападі, повинен понести повну відповідальність», — наголосив Зеленський.

За словами Клименка, напад кваліфікували як замах на умисне вбивство за ч. 2 ст. 15, ч. 1 ст. 115 Кримінального кодексу України.

Поліція та інші необхідні служби працюють на місці стрілянини. Мають покази свідків, опрацьовують дані з камер відеоспостереження. Клименко також звернувся із закликом повідомити поліції будь-яку інформацію про обставини скоєння злочину.

«Розкриття злочину в активній фазі. Систематично отримую доповіді від керівництва поліції про вжиті заходи та встановлені обставини», — запевнив очільник МВС. 

Доповнено о 00:06. Після смерті Фаріон Національна поліція перекваліфікувала злочин щодо нападу на неї на ч. 1 ст. 115 Кримінального кодексу України — умисне вбивство. 

Санкція статті передбачає до 15 років позбавлення волі.

Нагадаємо, 19 липня о 19:30 поліція отримала повідомлення про те, що на вулиці Масарика у Львові невідомий чоловік стріляв у перехожу — це була мовознавиця Ірина Фаріон. Вона перебуває у важкому стані в реанімації

Про Ірину Фаріон

Ірина Фаріон — українська мовознавиця, блогерка, громадська діячка та колишня народна депутатка від консервативно-націоналістичного Всеукраїнського об’єднання «Свобода». 

У Верховній Раді популяризувала ідею важливості української мови, зокрема виступала проти «Закону Ківалова-Колесніченка». Закон від 2012 року, який зрештою визнали незаконним, передбачав офіційну двомовність у регіонах, де чисельність національних меншин перевищує 10 відсотків. Тоді низка обласних та місцевих рад визначили регіональною мовою російську.

У грудні 2012 року політикиня розкритикувала намір уряду скасувати обов’язковість дублювання фільмів українською, а також неволодіння державною мовою тодішнього глави Кабінету Міністрів Миколи Азарова. Вона звернулася до ексглави уряду: «Мову не знають ті, які або політично упереджені, або розумово відсталі».

У 2023 році Ірина Фаріон заявила, що категорично не сприймає російськомовних військовослужбовців Збройних сил України та не може вважати їх українцями. Це викликало обурення серед військових та в суспільстві загалом.

Крім того, у своїх соцмережах мовознавиця опублікувала скриншот листа від хлопця, який відрекомендувався проукраїнським студентом з окупованого Криму. При цьому у скриншоті були відкриті його персональні дані. Окупанти згодом заявили, що знайшли цього хлопця та записали з ним відео, як він «визнає свою провину» за лист Фаріон.

Омбудсмен Дмитро Лубінець заявив, що мовознавиця вчинила кримінальний злочин, а також «підіграла» окупантам. Проте в коментарі hromadske Секретаріат уповноваженого відповів, що не володіє і не зобов’язаний володіти інформацією щодо встановлення особи студента. Представництво президента в Криму також не мало інформації щодо особи студента.

Зрештою, на тлі скандалів Ірину Фаріон звільнили з посади професорки Львівської політехніки. Але згодом Львівський апеляційний суд постановив поновити Ірину Фаріон на посаді професорки кафедри в університеті.

Тим часом Служба безпеки України веде розслідування щодо мовознавиці на тлі оприлюднення даних нібито студента.