МКІП працює над поверненням у державне управління ще двох лавр, якими користується УПЦ МП

Свято-Успенська Святогірська лавра на Донеччині
Свято-Успенська Святогірська лавра на ДонеччиніWikipedia Commons

Міністерство культури та інформаційної політики активно працює над поверненням до державного управління Почаївської та Святогірської лавр, якими зараз користується Українська православна церква московського патріархату.

Про це в інтерв’ю «Укрінформу» розповів тимчасовий виконувач обов’язків глави Мінкульту Ростислав Карандєєв.

За його словами, така робота ведеться не лише щодо лавр, а й щодо інших святинь, яким користується УПЦ МП, зокрема історичного заповідника «Чернігів стародавній».

Карандєєв розповів, що за результатами обстежень майна в цих святинях МКІП фіксує чимало порушень: порушення умов використання, спотворення багатьох музейних предметів і самих будівель.

Так, наприклад, після користування УПЦ МП Свято-Преображенським собором у Чернігові відомство розпорядилося розпочати там роботи з відновлення інтер’єру, зокрема старовинних фресок.

Почаївська і Святогірська лавра

Свято-Успенську Почаївську лавру передали в оренду УПЦ МП у 2003 році, а договір про оренду уклали на 49 років — до 2052-го.

У квітні 2023 року в парламенті зареєстрували проєкт звернення до уряду про розірвання з УПЦ МП договору оренди споруд монастиря. Загалом до комплексу входять 18 будівель.

Автори документа заявили, що Свято-Успенська Почаївська лавра «є джерелом "русского мира"» і «стала форпостом антиукраїнських сил та осередком міжконфесійного протистояння й розбрату».

Свято-Успенська Святогірська лавра, що розташована в однойменному місті Святогірськ на Донеччині, так само перейшла в оренду УПЦ МП на початку 2000-х років. Вперше об’єктом для російських атак лавра стала ще у 2014 році — там навіть певний час дислокувався російський терорист і воєнний злочинець Ігор (Стрєлков) Гіркін, який розповідав, що до його ополчення буцімто приєдналися ченці лаври.

У 2022 році святиня пережила декілька масованих обстрілів та зазнала чималих руйнувань. Так, наприклад, внаслідок російського обстрілу згорів Всіхсвятський скит.

У грудні 2022 року президентським указом було призупинено громадянство настоятеля лаври митрополита Арсенія. А у квітні 2024-го його взяли під варту за підозрою в поширенні інформації про розташування Сил оборони під час літургії.