УПЦ МП не має правових підстав перебувати в одному з найстаріших монастирів у Чернігові — постанова суду

Єлецький Успенський монастир
Єлецький Успенський монастирMykola Swarnyk / Wikipedia Commons

Північний апеляційний господарський суд Чернігова постановив, що Українська православна церква московського патріархату не має жодних правових підстав перебувати на території Єлецького монастиря в Чернігові.

Про це повідомили в Міністерстві культури та інформаційної політики.

Окрім цього, суд скасував рішення Господарського суду Чернігівської області від 15 січня про зобов’язання повернути представникам УПЦ МП майно та усунути перешкоди у користуванні спорудами Єлецького монастиря.

Що передувало?

Ще 5 жовтня 2023 року в Чернігові почала працювати комісія Міністерства культури та інформаційної політики (МКІП) України.

Одним із завдань комісії є «прийняття державного нерухомого майна заповідника “Чернігів стародавній” у власність держави» від «тимчасових користувачів».

У МКІП не уточнили, хто є цими «тимчасовими користувачами», але згадують про П’ятницьку церкву, Спасо-Преображенський собор, Троїцький собор та Єлецький Успенський собор.

У першому храмі звершує богослужіння Православна церква України, а в трьох соборах — Українська православна церква московського патріархату.

Тоді ж Господарський суд Чернігівської області визнав, що Українська православна церква московського патріархату з 2021 року незаконно користується майном Єлецького монастиря в Чернігові.

Більше про Єлецький монастир

Ще в середині XI століття його заснував князь Святослав Ярославич у зв’язку з появою на одній із ялин у цій місцевості ікони Божої Матері. Датою цієї події називають 3 лютого 1060 року (за старим стилем). Згідно з тим же переказом, у монастирі певний час перебував чернець Антоній Печерський.

Монастир був зруйнований у 1239 році під час монгольської навали. За панування Речі Посполитої його передали греко-католикам. Та в ході національно-визвольної війни під проводом Богдана Хмельницького Єлецький монастир знову перейшов до православних. У XVII столітті його перебудували в стилі козацького бароко.

У 1921 році радянська влада закрила обитель, і упродовж 20 років там розташовувалася філармонія. Чернече життя відродилося лише на початку 1990-х років після проголошення Незалежності.