Правозахисники виступили проти планів ліквідувати Мінреінтеграції. Кажуть, що це ризики для постраждалих від війни

Постраждалі від війни українці можуть залишитися без цілісної державної підтримки у разі ліквідації Міністерства з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій. Існує ризик того, що питання реінтеграції та захисту прав постраждалого населення не будуть у пріоритеті нового міністерства, якому передадуть ці функції.

Про це заявили представниці Коаліції організацій, що опікуються питаннями захисту прав постраждалих унаслідок війни, під час брифінгу в Києві, передає Центр прав людини ZMINA. 

За словами правозахисниць, про плани уряду об’єднати Міністерство з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій з Міністерством розвитку громад, територій та інфраструктури стало відомо на початку вересня. Так, частину повноважень Мінреінтеграції щодо тимчасово окупованих територій та переселенців можуть передати Мінінфраструктури. 

У цих планах правозахисники вбачають ризики для підтримки людей, які постраждали від війни. Так, координаторка «Донбас СОС» Віолета Артемчук розповіла, що постраждалі мають різні запити — від соціальних виплат до шляхів виїзду родичів з окупації. Тож вона припустила, що в разі ліквідації Мінреінтеграції українцям доведеться звертатися по допомогу до різних міністерств. 

Водночас голова правління «Кримської правозахисної групи» Ольга Скрипник побоюється, що Мінінфраструктури, якому планують передати функції Мінреінтеграції, першочергово займатиметься підконтрольними територіями, де нині можна розбудувати регіональну політику.

«Тому для нас незрозуміло, хто буде опікуватися людьми на окупованих територіях чи тими, кого росія ув’язнила або депортувала», — наголосила Скрипник.

Представниця уповноваженого з прав громадян, постраждалих унаслідок збройної агресії проти України, Ольга Алтуніна вважає, що «дуже дивно» ліквідувати орган, який відповідає за формування та впровадження державної політики реінтеграції. 

«Ми можемо втратити інституцію, яка роками напрацьовувала державну політику. І це все може опинитися на паузі», — припустила Алтуніна.

Громадські організації закликали уряд зберегти функції Мінреінтеграції. Зокрема, там пропонують трансформувати Мінреінтеграції у Міністерство єднання або зберегти в уряді посади віцепрем’єр-міністра з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій з профільними заступниками в кожному відомстві.

Що з міністерством?

На початку вересня Верховна Рада з другої спроби погодила звільнення Ірини Верещук з посади віцепрем'єр-міністерки — міністерки з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій у межах «великого перезавантаження» уряду.

Вона перейшла в Офіс президента. Там Верещук так само займатиметься тими питаннями, якими опікувалася і в уряді: внутрішньо переміщені громадяни, діти й захист їхніх прав, зокрема тих, що перебувають у прифронтових регіонах, та всі гуманітарні питання.

А от нового очільника відомства досі не призначили.