Грузинських опозиціонерів усунули від обговорення законопроєкту про «іноагентів»

Із засідання юридичного комітету парламенту Грузії, на якому в другому читанні обговорюється закон про «іноагентів», усунули 11 опозиційних депутатів.

Про це повідомляє «Эхо Кавказа» (проєкт «Радіо Свобода»).

Голова комітету Анрі Оханашвілі переривав виступи депутатів, які критикували законопроєкт. За його словами, опозиційні депутати ставили запитання за принципами першого слухання, а не другого.

Натомість депутатка від опозиційної партії «Лело» Саломе Самадашвілі заявила, що має намір подати позов через застосування до неї фізичного насильства. ЇЇ вивели із зали в той момент, коли вона запитувала про можливість скасування безвізового режиму в ЄС для громадян Грузії у разі ухвалення цього закону.

У ході ще одного інциденту опозиційна депутатка Хатія Деканоїдзе кинула пляшку в бік члена антизахідної партії «Сила народу» Гурама Мачарашвілі.

Трансляція засідання комітету переривалася щоразу, коли депутатів виводили із зали, а для ЗМІ робота в законодавчому органі знов була обмежена.

Що передувало?

3 квітня партія «Грузинська мрія» повторно внесла до парламенту законопроєкт про «іноагентів». Це сталося через рік після того, як аналогічна ініціатива призвела до багатотисячних протестів  та була відкликана. Тоді заявили, що це рішення є «беззастережним».

За винятком зміни терміна «агенти іноземного впливу» на «організації, які просувають інтереси іноземної сили» — у новому законопроєкті не змінилося нічого. Законопроєкт передбачає створення реєстру «агентів іноземного впливу», якими стануть некомерційні організації та ЗМІ, понад 20% річного доходу яких становить закордонне фінансування.

Такі організації повинні будуть щорічно подавати фінансову декларацію, а тим, хто спробує ухилитися від реєстрації або не подасть декларацію, загрожуватиме штраф. Щоб виявляти «агентів іноземного впливу» й перевіряти виконання вимог закону, Міністерство юстиції проводитиме моніторинг.

Критики законопроєкту вважають його аналогом російського, але влада Грузії каже, що нічого спільного у них немає.

Плани влади Грузії викликали критику в Європі та США. А біля будівлі парламенту Грузії відбулась акція протесту проти нового законопроєкту. Своєю чергою Євросоюз з неодноразово застерігав Грузію від ухвалення суперечливого закону, адже це негативно позначиться на процесі вступу країни до ЄС.

Попри це Комітет грузинського парламенту усе ж таки підтримав законопроєкт про «іноагентів». Друге читання документа було призначене на 29 квітня.