НАТО планує створити посаду спецпредставника в Україні — ЗМІ
НАТО планує створити нову посаду спеціального представника в Україні, щоб посилити свої довгострокові зобов'язання перед країною.
Про це пише Foreign Policy з посиланням на західних чиновників та помічників конгресменів США.
За даними джерел видання, посаду «старшого цивільного представника» Альянсу в Україні можуть представити на липневому саміті НАТО у Вашингтоні. Новий представник координуватиме підтримку України, зокрема потоки військової допомоги Києву від союзників.
Це рішення стало б політичним сигналом — як для України, так і для росії — про прихильність Альянсу до боротьби Києва, зазначає видання. Деякі західні чиновники називають призначення спецпредставника ще одним кроком у підтримці України. Зокрема, таку думку висловила посолка США при НАТО Джуліанна Сміт.
«Ми шукаємо шляхи інституціоналізації частини двосторонньої підтримки, яка надходить до України, і введення її в НАТО, щоб забезпечити більшу узгодженість цієї допомоги та адекватний розподіл тягаря між Альянсом у нашій колективній підтримці України», — зауважила вона.
А втім, інші називають це «втішним призом» для країни, яка прагне стати частиною НАТО. Зокрема, вони розглядають роль спецпредставника як частину урізаного пакета допомоги.
«Це ще один приклад того, що ми робимо замість того, чого насправді хоче від нас Україна», — сказав чиновник Альянсу.
Україна та НАТО
З 11 до 12 липня 2023 року у Вільнюсі, столиці Литви, відбувся саміт НАТО, який був зосереджений на Україні та її відносинах з Північноатлантичним альянсом.
Тоді генеральний секретар Єнс Столтенберг заявив, що НАТО запросить Україну приєднатися до Альянсу, «коли союзники погодяться та будуть виконані умови». Процес набуття членства для України «перейде з двоетапного на одноетапний шлях», додав він.
Це може означати, що Україну запросять вступити до НАТО без плану дій щодо членства (ПДЧ). Раніше президент Володимир Зеленський заявив, що напередодні саміту у Вільнюсі з’явилися «сигнали» про те, що НАТО не готове запросити Україну до Альянсу. «Невизначеність — це слабкість. І я відверто обговорю це на саміті», — запевнив президент.
Згодом країни «Великої сімки» на саміті НАТО у Вільнюсі погодили спільну декларацію про підтримку України, яка містить гарантії безпеки. Згідно з документом, Україна, зокрема, зобов’язується продовжувати реалізацію реформ правоохоронних органів, судової системи, а також просувати оборонні реформи.
Зеленський назвав «гарними» результати саміту, проте зазначив, що все ж хотів почути запрошення України до Альянсу з чіткими термінами. А втім, за словами глави держави, Україна розуміє, що членство можливе лише після завершення бойових дій.
- Поділитися: