НАТО планує «місію для України», щоб убезпечитися від Трампа — NYT

На саміті НАТО оголосять про створення місії, яка працюватиме в Німеччині під егідою Альянсу і координуватиме всю допомогу Україні. Це має гарантувати підтримку України, навіть якщо наступним президентом США стане Дональд Трамп.

Про це пише New York Times із посиланням на неназваних представників США і НАТО.

Місія об’єднає в собі діяльність різних коаліцій для допомоги Україні, зокрема коаліцій протиповітряної оборони, артилерії, західних винищувачів F-16, а також навчання українських військових у країнах-союзниках.

Офіційні особи, на яких посилається NYT, кажуть, що об’єднання основних напрямів допомоги та навчання під одним командуванням має на меті впорядкувати цю допомогу і зробити її більш узгодженою.

Місія офіційно матиме назву «Допомога НАТО в галузі безпеки та навчання для України». Її не назвали місією через заперечення Німеччини, яка хотіла уникнути натяку, що НАТО перебуває у стані війни з росією.

Один із дипломатів заявив, що створення такої місії є не тільки «спробою захиститися від Трампа», а й зусиллями, спрямованими на зближення України й НАТО. Створення місії, за даними видання, адміністрація Байдена та офіційні особи НАТО подаватимуть Києву як щось вагоме в умовах, поки приєднання України до Альянсу неможливе.

Україна та НАТО

З 11 до 12 липня 2023 року у Вільнюсі, столиці Литви, відбувся саміт НАТО, який був зосереджений на Україні та її відносинах з Північноатлантичним альянсом.

Тоді генеральний секретар Єнс Столтенберг заявив, що НАТО запросить Україну приєднатися до Альянсу, «коли союзники погодяться та будуть виконані умови». Процес набуття членства для України «перейде з двоетапного на одноетапний шлях», додав він.

Це може означати, що Україну запросять вступити до НАТО без плану дій щодо членства (ПДЧ). Раніше президент Володимир Зеленський заявив, що напередодні саміту у Вільнюсі з’явилися «сигнали» про те, що НАТО не готове запросити Україну до Альянсу. «Невизначеність — це слабкість. І я відверто обговорю це на саміті», — запевнив президент.

Згодом країни «Великої сімки» на саміті НАТО у Вільнюсі погодили спільну декларацію про підтримку України, яка містить гарантії безпеки. Згідно з документом, Україна, зокрема, зобов’язується продовжувати реалізацію реформ правоохоронних органів, судової системи, а також просувати оборонні реформи.

Зеленський назвав «гарними» результати саміту, проте зазначив, що все ж хотів почути запрошення України до Альянсу з чіткими термінами. А втім, за словами глави держави, Україна розуміє, що членство можливе лише після завершення бойових дій.