У Малі повстанці заявили про десятки вбитих та поранених «вагнерівців»

Малійські повстанці стверджують, що вони вбили та поранили десятки найманців приватної військової компанії «Вагнер» протягом двох днів боїв біля кордону з Алжиром.

Про це пише Reuters.

Як заявила повстанська коаліція політичних і військових рухів «Постійні стратегічні рамки для миру, безпеки та розвитку» (CSP-PSD), її учасники захопили бронетехніку, вантажівки та танкери під час боїв у прикордонному місті Тінзауатен, а також пошкодили гелікоптер, який розбився в місті Кідал.

Армія Малі оголосила про своїх двох вбитих та 10 поранених солдатів, а також підтвердила авіатрощу літака під час виконання планової місії. Водночас військові заявили, що вбили близько 20 повстанців.

Коаліцію CSP-PSD утворили у 2021 році в Римі, коли Координація рухів Азаваду і Платформа рухів самооборони погодилися примиритися.

У 2022 році CSP-PSD вийшла з мирних переговорів з урядом Малі, звинувативши уряд у небажанні вести їх. Група готова повернутися до перемовин, якщо їх організують в нейтральній країні.

Також коаліція критикувала погрози уряду Малі, які змушували місію ООН MINUSMA залишити територію країни, заявивши, що відсутність місії без «надійної альтернативи» становила б загрозу безпеці в країні та усьому регіоні. Зазначимо, що у грудні 2023 року ООН завершила виведення своєї місії з Малі.

Війна в Малі

У січні 2012 року кілька повстанських груп розпочали військову кампанію проти уряду Малі за незалежність або більшу автономію для північного регіону країни, відомого як Азавад.

За місяць до президентських виборів президента Амаду Тумані Туре скинули з посади. Повстанці взяли під свій контроль Бамако — столицю та найбільше місто Малі — і призупинили дію Конституції Малі. Також вони захопили три північні міста — Кідаль, Гао і Томбукту.

19 лютого 2015 року було підписано угоду про припинення вогню, однак бойові дії продовжилися, але вже з меншою інтенсивністю.

У 2020 і 2021 роках у Малі відбулися два державні перевороти, обидва організовані малійськими військовими.

Міністр закордонних справ Франції Жан-Ів Ле Дріан у 2022 році заявив, що російська приватна військова компанія «Вагнер» займається грабежами природних ресурсів у Малі.

ООН також дійшла висновку, що в березні 2022 року малійські солдати та «іноземні військові» стратили понад 500 людей у селі Мурра. Щонайменше 58 жінок і дівчат були зґвалтовані. Раніше New York Times писало про можливу причетність найманців із ПВК «Вагнер».