Ізраїль 20 років вистежував Насраллу та інших посадовців «Хезболли», щоб убити їх — FT

Спроба вбивства лідера ліванського угруповання «Хезболла» Хасана Насралли, яка 27 вересня стала успішною, була не першою для ізраїльської армії. Перші спроби ліквідації ватажка бойовиків датуються ще 2006 роком.
Про це пише Financial Times із посиланням на обізнані джерела.
Так, під час війни з «Хезболлою» у 2006 році Ізраїль тричі намагався вбити Насраллу. У момент одного з авіаударів йому вдалося заздалегідь покинути місце атаки. Інші ж спроби ударів не змогли пробити бетонні укріплення підземного бункера Насралли.
За словами теперішніх і колишніх посадовців, із якими поспілкувалося FT, Ізраїль покращив глибину і якість своїх розвідданих після того, як спроби вбивства вищого керівництва угруповання зазнали невдачі у 2006 році.
Тому протягом 20 років ізраїльська розвідка збирала великі обсяги даних, що стосувалися «Хезболли» і які отримували за допомогою супутників-шпигунів, безпілотників і кіберхакінгу.
Спеціальний підрозділ розробив алгоритми, що обробляють терабайти цих даних, зокрема візуальних зображень, у пошуках саморобної вибухівки на узбіччі дороги, вентиляційного отвору над тунелем або несподіваної бетонної арматури, що могло б означати наявність бункера.
Як пише видання, за роки стеження військовим Ізраїлю вдалося створити такий банк цілей, що за перші три дні повітряної кампанії військові літаки Ізраїлю прагнули знищити щонайменше 3 тисячі ймовірних об’єктів «Хезболли».
Що передувало?
Армія оборони Ізраїлю протягом останніх тижнів почала більш активні дії проти ліванської організації «Хезболла», хоч до цього увага Ізраїлю була зосереджена на бойовиках палестинської групи ХАМАС.
Зокрема, 27 вересня Ізраїль заявив, що завдав удару по центральній штаб-квартирі ліванської «Хезболли», унаслідок чого загинув лідер угруповання Хасан Насралла. До того, 20 вересня, після авіаудару по Бейруту загинув керівник оперативного підрозділу угруповання «Хезболла» Ібрагім Акіл та кілька командирів елітного підрозділу «Сили аль-Хаджа Радвана».
А ще 17 вересня по всьому Лівану та в деяких районах Сирії майже одночасно вибухнули сотні кишенькових пейджерів у членів «Хезболли». Наступного дня у Лівані знову пролунали численні вибухи. Попередньо, це також були пристрої бездротового зв’язку — портативні радіоприймачі та рації угруповання «Хезболла».
Унаслідок серії цих вибухів загинули десятки людей, а тисячі — зазнали поранень. В атаках звинуватили Ізраїль, хоча країна спростувала свою причетність.
Наприкінці вересня Ізраїль також оголосив, що завдав масштабних ударів по об'єктах «Хезболли» в Лівані — на півдні Лівану, а також у глибині країни, в долині Бекаа. Унаслідок атаки загинули майже близько пів тисячі людей.
- Поділитися: