Ізраїль заборонив діяльність агентства ООН, яке раніше підозрювали в допомозі ХАМАСу

Наслідки ізраїльського удару по школі під керівництвом UNRWA
Наслідки ізраїльського удару по школі під керівництвом UNRWAAP Photo / Abdel Kareem Hana

Ізраїльський парламент проголосував за законопроєкт, що фактично забороняє діяльність агентства ООН у справах палестинських біженців UNRWA на території Ізраїлю. Це рішення критикували на Заході.

Про це пише Times of Israel.

Так, Ізраїль скасував обмін нотами з UNRWA у 1967 році, який є основою для діяльності агентства в країні. Також парламент ухвалив інший законопроєкт, що забороняє державним органам мати будь-які контакти з агентством ООН.

Ізраїль наполягає, що понад 10 відсотків персоналу UNRWA у Секторі Гази пов’язані з угрупованням ХАМАС, а навчальні заклади під егідою організації буцімто розпалюють ненависть до Ізраїлю та прославляють тероризм.

Генеральний секретар ООН Антоніу Гутерреш заявляв, що ухвалення цих законопроєктів буде «катастрофою», а голова європейської дипломатії Жозеп Боррель попереджав, що це «матиме катастрофічні наслідки».

Держсекретар США Ентоні Блінкен і міністр оборони Ллойд Остін також виступали проти законопроєктів, кажучи, що «запровадження таких обмежень зруйнує гуманітарну допомогу в Секторі Гази», а також надання «життєво важливих» послуг у Східному Єрусалимі.

Звинувачення проти UNRWA

У січні Ізраїль заявив, що 12 співробітників UNRWA причетні до атаки на країну 7 жовтня 2023 року. Після цього західні країни почали розривати контракти з агентством. Зокрема, це зробили зокрема США, Велика Британія, Австралія, Канада, Італія та Фінляндія.

На тлі звинувачень ООН замовила зовнішню перевірку. У лютому прем’єр-міністр Ізраїлю Беньямін Нетаньягу включив у програму післявоєнного управління Сектором Гази пропозицію закрити UNRWA, замінивши його «відповідальними міжнародними агентствами з надання допомоги».

Натомість UNRWA вважає, що Ізраїль націлив на нього «навмисну ​​та узгоджену кампанію», щоб підірвати діяльність агентства. В організації попереджують про загрозу масового голоду в Секторі Гази.

Згодом Канада та Швеція оголосили, що відновлять фінансувати агентство після перерви.

З 1949 року агентство надає допомогу палестинським біженцям у галузі освіти та охорони здоров’я в Секторі Гази, на Західному березі річки Йордан, у Йорданії, Сирії та Лівані. Зокрема, агентство підтримує приблизно дві третини 2,3-мільйонного населення Сектору Гази, відіграючи ключову роль у гуманітарній допомозі під час поточної війни.