Очільник самопроголошеної Абхазії подав у відставку на тлі протестів

«Президент» самопроголошеної республіки Абхазія Аслан Бжанія
«Президент» самопроголошеної республіки Абхазія Аслан БжаніяInformation Center of the President of the Republic of Abkhazia via AP

Так званий президент самопроголошеної республіки Абхазія Аслан Бжанія подав у відставку. В обмін на це протестувальники проти інвестиційної угоди з росією мають піти з території урядових будівель, куди вони прорвалися.

Про це пише «Ехо Кавказу» з посиланням на заяву Бжанії після тривалих переговорів з опозицією.

Своє рішення він пояснив «прагненням збереження стабільності та конституційного порядку в країні». Натомість протестувальники зобов’язалися розійтися з комплексу урядових будівель 19 листопада.

Якщо ж вони цього не зроблять, то Бжанія, відкличе свою заяву про відставку. Крім нього, посаду залишить і прем'єр-міністр Олександр Анкваб. Протестувальники вже відсвяткували цю новину.

Сьогодні, 19 листопада, заяви про відставку розгляне парламент самопроголошеного регіону. Тим часом виконувати обов’язки очільника буде віцепрезидент Бадра Гунба, а тимчасовим прем’єром призначили колишнього спікера парламенту Валерія Бганбу.

Раніше Бжанія заявляв, що в разі своєї відставки все одно планує подавати свою кандидатуру на наступних виборах.

Чому протестують в Абхазії?

Наприкінці жовтня в Москві підписали угоду, за якою великий російський бізнес отримує безпрецедентні пільги, можливість реалізовувати свої проєкти на території Абхазії, а також право власності на землю та майно.

З 1 вересня москва призупинила фінансування абхазького бюджету, вимагаючи, зокрема, затвердження інвестиційної угоди. Абхазька опозиція виступає проти документа, вважаючи, що він призведе до «експансії олігархату».

11 листопада кількох абхазьких опозиціонерів затримали — вони саме поверталися зі зборів громадськості в Гудауті, яка виступає проти ратифікації російсько-абхазької угоди. Влада Абхазії заявила, що затримані нібито «вчинили протиправні дії щодо депутата парламенту» Алмаса Акаба.

На тлі цього в регіоні спалахнули протести біля будівлі служби держбезпеки, а потім на майдані Свободи. Крім того, опозиція перекривала важливі мости, якими можна потрапити до столиці так званої республіки — Сухумі.

Згодом міський суд закрив провадження проти затриманих опозиціонерів «через відсутність події адмінправопорушення».

У день, коли парламент мав ратифікувати угоду про російські інвестиції, під будівлею відбулася акція протесту, на якій у натовп кидали димові шашки та розпилювали сльозогінний газ. Згодом протестувальники прорвалися всередину парламенту.