США призупинили стратегічне партнерство з Грузією. У «Грузинській мрії» розцінили це як підтримку протестів

Сполучені Штати заявили, що призупинили стратегічне партнерство з Грузією, підписане у 2009 році, через антидемократичні дії панівної партії «Грузинська мрія». Водночас у «Грузинській мрії» вважають рішення США спробою розбурхати протести опозиції.
Заяву про призупинення стратегічного партнерства опублікував Державний департамент США.
Як зазначають у Держдепі, «Грузинська мрія» порушила основні принципи американсько-грузинського стратегічного партнерства, яке ґрунтувалося на спільних цінностях і зобов’язаннях щодо демократії, верховенства права, громадянського суспільства, поваги до прав людини та основних свобод і боротьби з корупцією.
Також у Вашингтоні зауважують, що рішення панівної партії призупинити процес вступу Грузії в ЄС суперечить закріпленій у конституції обіцянці прагнути до повної інтеграції з європейським блоком та НАТО.
Крім того, Сполучені Штати засудили «надмірне застосування сили» поліцією проти мітингувальників у Тбілісі та закликали «всі сторони забезпечити мирний характер протестів».
На цю заяву відреагував виконавчий секретар «Грузинської мрії» Мамука Мдинарадзе. На його думку, акція опозиції «стала менш зарядженою» і Держдеп вирішив «допомогти». Він також не розуміє, що зміниться з призупиненням стратегічного партнерства.
«Що нам призупинили: безвіз, вільну торгівлю чи пряме авіасполучення? Тепер ми не погодимося на відновлення [стратегічного партнерства] без безвізу, вільної торгівлі та прямих рейсів. Хай живе незалежна Грузія», — написав він.
Як пише грузинська служба «Радіо Свобода», хартія про стратегічне партнерство між США і Грузією була підписана 9 січня 2009 року. Вона передбачала чотири ключові напрями поглиблення співпраці:
- оборона та безпека;
- економіка, торгівля та енергетика;
- демократія та належне управління;
- комунікація між людьми.
Нагадаємо, у липні Сполучені Штати призупинили надання допомоги Грузії на понад 95 мільйонів доларів після антидемократичних дій уряду країни.
Перед цим видання Politico писало, що в Конгресі США готові розглянути військовий та торгівельний пакет допомоги для Грузії, якщо країна відмовиться від антизахідної риторики та дотримуватиметься прав людини.
Що відбувається у Грузії?
Грузинська опозиція не визнає результатів парламентських виборів, де перемогла партія «Грузинська мрія». Міжнародні спостерігачі відзначили, що голосування було затьмарене нерівними умовами, тиском і напругою. Грузинські правоохоронці відкрили 47 кримінальних справ щодо ймовірних злочинів, повʼязаних із парламентськими виборами. Зокрема, обвинувачення висунули двом підозрюваним, які вкинули цілу пачку бюлетенів до урни на одній із дільниць.
Європарламент не визнав результатів парламентських виборів у Грузії та вимагає провести нові. Проте Тбіліський суд відхилив усі позови опозиційних політсил та громадських організацій, які вимагали визнати недійсними підсумкові протоколи окружних комісій.
Опозиційні партії Грузії оголосили про безстроковий вуличний протест із вимогою провести нові парламентські вибори.
Тим часом «Грузинська мрія» одноосібно затвердила новий парламент, призначила дату виборів президента, висунула свого кандидата й оголосила про відмову від переговорів про вступ у ЄС до 2028 року.
Останнє рішення розпалило нову хвилю протестів, які обернулися сутичками. На світанку 29 листопада грузинські спецпризначенці жорстко розігнали протест під парламентом, десятки людей, зокрема журналістів і політиків, побили й затримали. Наступного дня мітинг знову розігнали, а понад сотню протестувальників затримали.
- Поділитися: