Молдова затвердила надзвичайний стан в енергетиці. Усе через загрозу залишитися без газу з росії
Парламент Молдови затвердив надзвичайний стан в енергетиці через можливе припинення постачання російського газу з 2025 року, коли між Україною і рф закінчиться транзитний договір.
Про це пише NewsMaker.
Режим надзвичайного стану набуде чинності 16 грудня і діятиме 60 днів.
Його оголошення дає уряду змогу швидко реагувати та стримувати експорт енергоресурсів, вказує Reuters. Серед іншого, це дає змогу в прискореному режимі купувати газ та електроенергію, а також ухвалювати рішення в енергосекторі, відступаючи від законодавства.
Молдовський премʼєр-міністр Дорін Речан назвав питання транзиту через Україну «штучно створеною проблемою», адже російський газ можна постачати іншими маршрутами.
Такий альтернативний шлях — це трансбалканський газопровід, що пролягає через Туреччину. Останній термін, коли «Газпром» може забронювати потужності через цей газопровід, — 16 грудня.
А втім, для постачання альтернативним маршрутом рф вимагає від Молдови сплати заборгованості у 8,6 мільйона доларів.
Нагадаємо, кілька днів тому глава невизнаного «Придністров’я» Вадим Красносільський підписав указ про запровадження у регіоні надзвичайного економічного стану через ризик припинення постачання російського газу.
Що передувало?
Молдова має контракт з росією про постачання газу до кінця жовтня 2026 року. Однак правобережжя Дністра — територія, яку контролює уряд Молдови, — відмовилося від закупівель російського газу для своїх потреб ще у 2022 році. У Молдові заявляли, що змогли закупити газ у європейських постачальників за кращою ціною, ніж пропонує «Газпром».
Було вирішено, що натомість російський газ буде спрямовано до «Придністров’я» — сепаратистського регіону, який підтримує росія, — для генерації електроенергії на Молдавській ДРЕС, а частину, що залишилася, — для побутових потреб.
Наразі «Придністров’я» сильно залежить від російського природного газу, що постачається через Україну. Однак Київ оголосив, що не має наміру продовжувати контракт на транзит російського газу до європейських країн, який закінчується 1 січня 2025 року.
У листопаді міністр енергетики Молдови Віктор Парліков їздив на переговори з російським «Газпромом». У москві пропонують продовження постачання альтернативними маршрутами, якщо Кишинів сплатить борг за попередні постачання газу. Однак між сторонами триває спір щодо його суми. У рф заявляють про 709 мільйонів доларів, Молдова називає значно меншу суму — 8,6 мільйона доларів.
У Кишиневі зазначали, що «сценарій кризи на лівобережжі дуже реалістичний» і, «якщо газ не подаватиметься взагалі, “Придністров’я” розвалиться». Постачання як через Україну, так і альтернативними маршрутами може припинитися 1 січня.
Віцепрем'єр-міністр з питань реінтеграції Молдови Олег Серебрян зазначив, що зараз на лівому березі Дністра проживають 342 тисячі людей, майже половина з яких — пенсіонери. Більшість населення там під'єднано до газу.
- Поділитися: