Україна засуджує порушення територіальної цілісності Конго та пропонує гуманітарну допомогу — МЗС
Україна занепокоєна загостренням військових дій на сході Демократичної Республіки Конго та засуджує порушення територіальної цілісності країни бойовиками М23.
Про це йдеться в коментарі Міністерства закордонних справ України.
У відомстві заявили, що вважають неприпустимими поширення погроз щодо подальшого захоплення інших міст і територій ДР Конго, а також наголосили, що це є грубим порушенням норм і принципів міжнародного права та Статуту ООН.
У МЗС також додали, що Україна готова активно долучитися до надання гуманітарної допомоги, зокрема, у сфері продовольчої безпеки, а також ліквідації наслідків збройного конфлікту.
«Наголошуємо на потребі якнайшвидше стабілізувати безпекову ситуацію, щоб не допустити подальшої регіональної дестабілізації та розгортання конфлікту в повномасштабну війну», — заявили у відомстві.
Ситуація в Конго
На сході Конго із січня активізувалися бої з угрупованням повстанців «Руху 23 березня» (M23), у підтримці яких звинувачують Руанду.
Нещодавно повстанці захопили ключове місто на сході — Саке. Наразі вони націлені на місто Гома, що розташоване за 27 кілометрів від нього.
За даними ЗМІ, конголезька влада заблокувала доступ до місцевого аеропорту і скасувала рейси. Організація Об’єднаних Націй закликала своїх працівників не йти до аеропорту та сховатися на місці. Увесь необов’язковий персонал ООН евакуюють із Гоми.
Наразі відомо, що 13 солдатів, які служили в миротворчих силах у Конго, загинули в зіткненнях з M23. Серед них — південноафриканці, малавійці та уругваєць. Окрім того, бійці M23 вбили конголезького військового посадовця, який відвідував лінію фронту.
Що за «Рух 23 березня»?
March 23 — повстанське угруповання, яке складається переважно з представників народу тутсі, виникло у 2012 році. Тоді повстанці ненадовго захопили східне конголезьке місто Гома, розташоване на кордоні з Руандою. Назва угруповання походить від мирної угоди, підписаної в березні 2009 року, яку, як стверджує M23, уряд Конго не виконав.
Після періоду спокою M23 знову вигулькнув наприкінці 2021 року, швидко просунувшись і захопивши значні території у східному Конго. ООН звинуватила Руанду в підтримці повстанців M23 — остання це постійно заперечувала.
Звіт ООН 2024 року свідчить про те, що тисячі руандійських солдатів воювали разом із силами M23 у східному Конго. Однак Руанда відкинула ці заяви, стверджуючи, що вона лише надає гуманітарну допомогу регіону і не бере участі в бойових діях.
- Поділитися: